fot. twitter.com/MGMiZS_GOV_PL

Brexit szansą dla polskich portów?

W Londynie odbędzie się dzisiaj seminarium biznesowe „Polskie porty bramą do Europy Środkowo-Wschodniej w dobie brexitu”. Spotkanie otworzy minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Spotkanie ma być okazją do rozwinięcia współpracy między Polską i Wielką Brytanią.

Dla Polski bardzo ważne jest to, by utrzymywać bliski kontakt z rządem Wielkiej Brytanii – mówił minister Marek Gróbarczyk po wczorajszym spotkaniu z brytyjskim ministrem transportu. Tym bardziej, że resort gospodarki morskiej zamierza zrealizować trzy kluczowe inwestycje, czyli port zewnętrzny w Gdyni, port centralny w Gdańsku oraz port kontenerowy w Świnoujściu.

– To właśnie tutaj poszukujemy inwestorów – wskazał Marek Gróbarczyk.

I z pewnością – jak mówił minister gospodarki morskiej – dzisiejsze seminarium biznesowe w Londynie powinno otworzyć drogę do bardzo konkretnych dokumentów, które będą w kolejnym etapie przynosić inwestycje.

Polska w dziedzinie gospodarki morskiej osiąga już spore sukcesy – zaznaczyła poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk. 

– Możemy pochwalić się rekordowymi przeładunkami, możemy snuć plany na przyszłość i w spotkaniach z przedstawicielami biznesu Wielkiej Brytanii rozmawiać nie tylko o portach, ale o współpracy między Polską a Wielką Brytanią – powiedziała Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Wczoraj zainaugurowano otwarcie przedstawicielstwa polskiej żeglugi morskiej w Londynie. To – jak mówił Marek Gróbarczyk – wzmocni nasz udział w rynku shippingowym, który także wpłynie pozytywnie na rozwój portów.

Pojawiają się pytania o współpracę Polski i Wielkiej Brytanii po brexicie, jednak zdaniem ministra gospodarki morskiej, nie ma się czego obawiać.

– My widzimy w tym ogromną szansę zaproponowania nowych usług, nowych połączeń, a przede wszystkim uruchomienia stałych połączeń z wyspami – tłumaczył Marek Gróbarczyk.

– Chcemy, żeby połączenie naszych wspólnych interesów odbywało się na poziomie wzajemnych korzyści – mówił Adam Meller, prezes Portu w Gdyni.

Najważniejsze jest to – jak podkreślają polscy przedstawiciele – aby stworzyć taką ofertę, która będzie służyła przede wszystkim rozwojowi naszego biznesu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj