fot. TT/BoguckiZbigniew

Prace nad torem wodnym w Szczecinie dobiegają końca

Już niedługo do szczecińskiego portu będą mogły swobodnie wpływać statki o ładowności 40 tys. ton. Pracę nad pogłębieniem toru wodnego do 12,5 m dobiegają końca.  Na inwestycji zyska nie tylko szczeciński port i region, ale także cała Polska.

Prace nad pogłębieniem toru wodnego do Szczecina do 12,5 m są już na ostatniej prostej – poinformował Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

– Dzisiaj możemy już powiedzieć, że ta inwestycja dobiega końca – powiedział wicemin. Marek Gróbarczyk.

Tor o długości 67 km łączy port w Szczecinie z otwartym morzem.

– Około 90 proc. urobku zostało już wyrefulowanych na wyspy. Za 1,5 miesiąca będziemy mieć gotowy tor, jeżeli chodzi o głębokość 12,5 m – poinformował Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Ta inwestycja to nowa szansa dla Szczecina i sygnał dla inwestorów – wskazał Leszek Dobrzyński, poseł PiS.

– Oznacza to, że rzeczywiście otwieramy port w Szczecinie na nowe możliwości. Otwieramy nową kartę w dziejach portu, a jeśli to połączymy  z wszelką infrastrukturą drogową i kolejową, to będą otwarte nowe możliwości – wskazał poseł Leszek Dobrzyński.

Są to nowe możliwości dla wzrostu gospodarczego nie tylko regionu, ale i całego kraju – dodał Artur Szałabawka, poseł PiS.

– Mamy tutaj do czynienia z inwestycją, która jest pod wodą. Nie jest ona widoczna dla przeciętnego Polaka, ale jest widoczna i bardzo ważna dla wszystkich, którzy chcą inwestować w województwie zachodniopomorskim. Pogłębienie toru otwiera wielkie perspektywy dla całego naszego kraju – wyjaśnił poseł Artur Szałabawka.

Inwestycja zwiększy także wpływy do budżetu państwa.

– Inwestycja pozwoli rozwijać się portowi Szczecin i przyjmować o wiele większe ładunki, co oznacza, że będą większe obroty. Środki trafiają do budżetu, a później możemy je sprawiedliwie dzielić i przeznaczyć na programy społeczne oraz prorodzinne, a także na dofinansowanie innowacyjności i przedsiębiorców – powiedział Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

To jest prawdziwa polityka gospodarcza, która ma służyć ludziom – podkreślił  wojewoda zachodniopomorski.

– My działamy tutaj w Szczecinie, w Świnoujściu, na Odrze, powstaje wielki tor podejściowy na Mierzei. Jednak byli tacy, co najwyżej kopali piłkę i nazywali to „harataniem w gałę” i to nas różni – ocenił Zbigniew Bogucki.

To jednak nie koniec inwestycji w tym regionie.

– Przed nami budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu i blisko 65 km pogłębienia toru podejściowego od strony Bałtyku – zapowiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Do tego dojdzie nazywana przez rządzących ofensywa infrastrukturalna realizowana w ramach Polskiego Ładu.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl