fot. PAP/Tomasz Gzell

Projekt ustawy o odbudowanie Pałacu Saskiego

Prezydent Andrzej Duda w środę przekaże marszałek Sejmu Elżbiecie Witek projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego. Inwestycja będzie elementem Polskiego Ładu, choć prezydent zapowiadał ją już wcześniej.

Pomysł nie jest nowy. W deklaracjach polityków pojawiał się od lat. Zaraz po wojnie odbudowę Pałacu Saskiego zapowiadało Biuro Odbudowy Stolicy. Podobne hasła towarzyszyły prezydenturze Lecha Kaczyńskiego. Podejmowano próby. Odkopane zostały fundamenty, jednak nigdy Pałac Saski nie doczekał się szansy, na jaką czekał i wciąż czeka.

– Obiekty przetrwały całą okupację, także Powstanie Warszawskie. One zostały celowo wyburzone przez Niemców, kiedy się wycofywali, kiedy program całkowitego zburzenia Warszawy był realizowany. Dlatego należy odbudować Pałac Saski – powiedziała na antenie TV Trwam Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Z inicjatywą odbudowy Pałacu wyszedł prezydent Andrzej Duda. Mówił o tym jeszcze, zanim rząd wpisał ten projekt w Polski Ład.

– Prezydent z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości obiecał Polakom odbudowę zespołu pałacowego. To jest ważne nie tylko dlatego, że jest to realizacja obietnic, ale to także pewne rozliczenie z historią – zaznaczyła Grażyna Ignaczak-Bandych.

Jutro prezydent przekaże na ręce marszałek Sejmu projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Uroczystość będzie miała miejsce na Placu Piłsudskiego. Planowane jest wystąpienie prezydenta.

W rządzie do odbudowy Pałacu Saskiego prezydent nikogo nie musi przekonywać. Deklaracje Andrzeja Dudy i prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, są tutaj zbieżne, co wybrzmiało w trakcie prezentacji Polskiego Ładu.

– Będziemy odbudowywali zabytki, zamki, jak Pałac Saski. Będziemy budowali nowe teatry, choćby nowy gmach dla Opery Królewskiej – zapowiedział wicepremier Jarosław Kaczyński.

Po tym, jak Niemcy zniszczyli Pałac Saski, ocalał jedynie fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl