Prezydent Andrzej Duda w Sztabie Generalnym m. in. o reformie systemu dowodzenia

Zmiany w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi to jeden z tematów poruszanych piątek w trakcie rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

„Dyskutowaliśmy m.in. o nowym systemie kierowania i dowodzenia polską armią. Tu będą konieczne zmiany, trzeba będzie wprowadzić nowy system; ten, który jest obecnie, posiada cały szereg mankamentów” – powiedział prezydent po spotkaniu z szefem SGWP gen. Mieczysławem Gocułem. W rozmowach uczestniczyli także szef MON Antoni Macierewicz i szef BBN Paweł Soloch.

Prezydent dodał, że zmiany powinny zostać wprowadzone na początku przyszłego roku, zwrócił też uwagę na trwający strategiczny przegląd obronny.

Antoni Macierewicz podtrzymał zapowiedź przygotowania nowej koncepcji do końca roku; powiedział, że prace nad zmianami w systemie dowodzenia właśnie się kończą.

„Opinia publiczna zostanie poinformowana natychmiast, gdy one zostaną zakończone, przedstawione panu prezydentowi i Sejmowi. Zgodnie z zobowiązaniem, jakie zostało w tej sprawie złożone, do końca tego roku nowy system będzie przygotowany” – zapewnił szef MON.

Po spotkaniu, które miało zapoznać prezydenta z zadaniami SGWP, jak planowanie strategiczne, program rozwoju, utrzymanie zdolności Wojska Polskiego i planowanie nowych Macierewicz wyraził uznanie dla stanu realizacji tych prac.

„Została dokonana prezentacja gotowości prac Sztabu Generalnego. Muszę powiedzieć, że imponująca” – powiedział.

„Podobnie jak przy przygotowywaniu szczytu NATO i całej operacji zwiększania obecności sił natowskich i amerykańskich na ścianie wschodniej, tak i obecnie cały system planowania i przygotowania sił zbrojnych, realizowany pod kierunkiem pana generała Gocuła, w tych możliwościach, które obecnie są w Polsce, daje naprawdę bardzo dobre efekty” – dodał. Podkreślił bieżącą współpracę i wymianę informacji z szefem Sztabu Generalnego.

Prezydent, odnosząc się do informacji o lotach rosyjskich dronów nad Polską powiedział:

„Nie jest tajemnicą, że środowisko bezpieczeństwa w naszej części Europy pogorszyło się wciągu ostatnich lat, cóż tu wiele się oszukiwać, wystarczy przypomnieć o tym, co się dzieje na Ukrainie – aneksja Krymu przez Rosję, cały czas trwający konflikt w rejonie Ługańska, Doniecka” – mówił.

„To nie jest żadna tajemnica, że to Rosja militarnie tam działa, i to oznacza pogorszenie się bezpieczeństwa i my musimy razem z NATO być gotowi na odpowiedź, gdyby doszło do jakichkolwiek aktów agresji” – dodał.

Podkreślił obronny charakter NATO oraz znaczenie jak najlepszego przygotowania i wyposażenia polskiego wojska.

Rozmowy prezydenta w Sztabie Generalnym o systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi były kolejnym spotkaniem poświęconym temu zagadnieniu. W październiku Andrzej Duda rozmawiał o tym z kadrą Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a w listopadzie był to jeden z tematów spotkania w Dowództwie Generalnym RSZ.

Zmiany we wprowadzonym z początkiem 2014 r. systemie to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. Obowiązujący system wprowadził dwa główne dowództwa w miejsce odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, a Sztab Generalny uczynił ośrodkiem planowania strategicznego, a nie dowodzenia. Minister Macierewicz wyrażał przekonanie, że taki układ powoduje niejasności co do podziału kompetencji między organami dowodzenia i brak jednolitości dowodzenia. O kierunku i głębokości zmian mają zdecydować m. in. wyniki strategicznego przeglądu obronnego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl