fot. Grażyna Bagińska

Min. Błaszczak do weteranek: Jesteście wzorem dla kobiet służących w wojsku

Jesteście wzorem dla pań, które dziś służą w Wojsku Polskim – powiedział w środę minister obrony Mariusz Błaszczak do weteranek, uczestniczek Powstania Warszawskiego, z którymi spotkał się w przeddzień Dnia Kobiet.

Chciałbym podziękować za pań postawę. Panie jesteście wzorem dla pań, które w dzisiejszych czasach służą w Wojsku Polskim” – zwrócił się Mariusz Błaszczak do uczestniczek walk. Podkreślił, że nie ma dziś żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o służbę kobiet w wojsku.

Minister Błaszczak dziękował także za „wychowanie, za to, że panie ukształtowałyście tak nas wszystkich, że jesteśmy dumni z Polski, gotowi, żeby poświęcić wszystko, co mamy, dla dobra naszej wspólnoty państwowej, naszej wspólnoty narodowe”.

Gdyby nie przykład, jaki panie dałyście, ta nasza wspólnota by nie istniała albo była dużo słabsza niż dziś” – mówił minister obrony.

Mariusz Błaszczak podkreślał też rolę kobiet w historii, w tym po Powstaniu Styczniowym, kiedy dzięki postawie Polek polska tożsamość narodowa nie zniknęła, a sto lat temu pozwoliła odzyskać niepodległość.

Dla mnie postawa pań, szczególnie pań, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim, zawsze była, jest i będzie wzorem oddania, postawy, która świadczy o miłości do ojczyzny” – zapewnił szef MON.

Wiele, wiele lat byłyśmy niezauważane, a przeciwnie, traktowane jako wrogowie; tym bardziej doceniamy zainteresowanie i życzliwość” – powiedziała por. Halina Rogozińska ze Światowego Związku Żołnierzy AK.

Jedna z uczestniczek spotkania wspominała ojca, żołnierza Pierwszej Kompanii Kadrowej, który wspierał córkę. Inna podkreślała bohaterstwo matek młodych kobiet, które podejmowały walkę zbrojną.

PAP/RIRM

drukuj