fot. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin: dwie ciężarówki darów od wojska dla szpitala zakaźnego

Woda mineralna, ręczniki papierowe czy mydło w płynie znalazły się wśród darów, które żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej przekazali we wtorek szczecińskiemu szpitalowi zakaźnemu. W zbiórkę włączyli się także mieszkańcy Zachodniopomorskiego – przedmioty pierwszej potrzeby wypełniły dwie wojskowe ciężarówki.

„To wojsko z reguły szkoli się i przygotowuje do walki z przeciwnikiem, natomiast koronawirus jest przeciwnikiem niewidzialnym, może zaatakować każdego z nas. I teraz to personel szpitali jest na pierwszej linii walki, dlatego zaproponowałem dowódcy (tę zbiórkę), tak, aby 12. Brygada także w ten sposób przyłączyła się do zwalczania wirusa” – powiedział we wtorek dziennikarzom oficer prasowy 12. Brygady Zmechanizowanej kpt. Błażej Łukaszewski.

Do szpitala przy ul. Arkońskiej żołnierze przywieźli m.in. ręczniki papierowe, mydło w płynie, papier toaletowy, naczynia i sztućce jednorazowe czy wodę mineralną.

„Każdy jest w stanie zakupić te przedmioty i podarować szpitalowi. To nasz mały gest solidarności” – powiedział kpt. Łukaszewski.

Przedmioty przekazywali żołnierze i pracownicy „Błękitnej” Brygady, ale też mieszkańcy Szczecina i regionu.

„Mieliśmy nawet plan, aby spróbować to podliczyć, ale gdy zobaczyłem, że praktycznie cała piwnica jednego z budynków (jednostki – PAP) jest wyładowana tymi rzeczami, uznałem, że jest to niemożliwe. Zapakowaliśmy nimi po brzegi dwa duże pojazdy ciężarowe” – wskazał oficer prasowy 12BZ.

Jak zapewnił kpt. Łukaszewski, nie była to ostatnia taka akcja wojska.

W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie, przekształconym w jednoimienny szpital zakaźny, przebywa obecnie 34 pacjentów, u których zdiagnozowano koronawirusa; 4 osoby są w stanie ciężkim, wymagają intensywnej opieki medycznej.

W Zachodniopomorskiem zdiagnozowano dotychczas 124 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Dwie osoby zmarły.

PAP

drukuj