fot. PAP/EPA

Prezydent A. Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Korei Płd. nt walki z pandemią

Współdziałanie Polski i Republiki Korei w walce z pandemią koronawirusa oraz perspektywy współpracy gospodarczej w przezwyciężaniu jej ekonomicznych skutków były tematami rozmowy telefonicznej prezydentów Andrzeja Dudy i Mun Dze Ina – poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Rozmowa prezydentów trwała pół godziny.

„Tematami rozmowy były: współdziałanie obu państw w walce z pandemią koronawirusa oraz perspektywy współpracy gospodarczej w przezwyciężaniu ekonomicznych skutków pandemii” – przekazał min. Szczerski.

Jak poinformował, prezydenci uzgodnili sposób działania obu krajów w kwestii zakupu przez Polskę nowoczesnych testów na koronawirusa produkowanych w Korei oraz zamówień na dostawy materiałów do ochrony osobistej dla służb medycznych.

Uzgodniono także – przekazał szef gabinetu prezydenta RP – współpracę między ekspertami medycznymi z obu państw. Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski, w najbliższym czasie polscy specjaliści będą uczestniczyć w międzynarodowym seminarium online dotyczącym doświadczeń i wiedzy uzyskanej przez partnerów z Korei.

Min. Szczerski zaznaczył, że prezydenci rozmawiali także o perspektywach szybkiego odnowienia współpracy handlowej i inwestycyjnej po ustąpieniu pandemii, tak by w jak największym stopniu zniwelować jej negatywne skutki dla gospodarek.

„Ustalono stały kontakt w tej sprawie i wzajemną przychylność dla działań wspierających współpracę gospodarczą” – podał prezydencki minister.

PAP

drukuj