fot. flickr.com

Szczecin: Podejrzany o wypranie 10 mln zł zarobionych na dopalaczach za pośrednictwem kantoru

Na polecenie prokuratury zatrzymano mężczyznę, który miał wyprać dla przestępców ok. 10 mln złotych za pośrednictwem kantoru wymiany walut. Śledztwo, w którym 23 osoby podejrzane są o handel dopalaczami przez internet, prowadzi Prokuratura Krajowa w Szczecinie.

Jak przekazał dziś Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, do zatrzymania Arkadiusza K. doszło w pierwszej połowie października. Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie działali na polecenie prokuratorów Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK, który prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Według oskarżyciela, Arkadiusz K. „wyprał” dla przestępców pieniądze w kwocie ponad 10 milionów złotych i za to usłyszał zarzuty. Ustalono, że mężczyzna legalizował przychody dopalaczowej mafii za pośrednictwem kantoru wymiany walut w Łodzi.

„Arkadiusz K. przyjmował pieniądze od członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem dopalaczami, następnie lokował je w kryptowaluty i potem ponownie wymieniał na polską walutę, która wracała do członków grupy” – podała PK.

Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Prokurator zabezpieczył na potrzeby tego postępowania 2 mln złotych w gotówce, ekskluzywne zegarki i samochód marki Aston Martin.

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie nadzoruje śledztwo w sprawie grupy, która sprzedawała dopalacze za pośrednictwem strony internetowej pasjonat.cc, a po jej zamknięciu przez „Rcmonster.shop”, „Rcmonster.io”, „Bostlab.fun”. Klienci przelewali pieniądze na konta „słupów” (podstawionych osób), a następnie odbierali dopalacze z paczkomatów.

„W wyniku działalności grupy śmierć poniosła co najmniej jedna osoba na terenie Szczecina oraz jedna osoba na terenie Radzynia Podlaskiego, a wiele osób nabywających szkodliwe substancje było hospitalizowanych na terenie całego kraju” – podsumowała prokuratura.

Dotychczas w sprawie zarzuty przedstawiono łącznie 23 osobom, z czego 10 przebywa w aresztach śledczych, a 4 poszukiwane są listami gończymi lub europejskimi nakazami aresztowania. Jak podała PK, są to osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej dopalaczami przez internet.

Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl