fot. PAP/Marcin Bielecki

Szczecin: uroczystości z okazji 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Szczecin świętował dziś 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Uroczystości w Szczecinie rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele św. Stanisława Kostki. Centralne obchody odbyły się przed bramą Stoczni Szczecińskiej.

– Brama Stoczni Szczecińskiej stanowi symbol najważniejszych etapów polskiej historii najnowszej – napisał w liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Brama stanowi symbol tragicznych wydarzeń z grudnia 1970 roku, strajków, buntu, porozumień sierpniowych i solidarności. To także symbol walki o wolność.

Specjalny list wystosował także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Modlimy się w intencji oraz obejmujemy wdzięczną pamięcią wszystkich bohaterów tego pamiętnego zrywu, podjętego w imię wolności, sprawiedliwości oraz godności – napisał w liście Jarosław Kaczyński.

Godności człowieka i godności pracy. Wydarzenia tamtego lata doprowadziły przecież do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

– Idee, z których wyrosła „Solidarność”, pozostają wciąż potrzebne i ważne. Przypominają o wielkiej sile wspólnoty, która ma moc zmieniać rzeczywistość – wskazał w swoim liście Andrzej Duda.   

A rzeczywistość sierpnia ‘80 jest tego dowodem – podkreślał w liście premier Mateusz Morawiecki.

– Bunt sierpnia ‘80 to jeden z kamieni milowych naszych zmagań o wolność, które doprowadziły Polskę do upadku komunizmu, a Europę do zniesienia podziałów i zjednoczenia – napisał w liście odczytanym przez ministra Marka Gróbarczyka premier Mateusz Morawiecki.   

Porozumienia Sierpniowe to 37 postulatów. Wśród nich było m.in. powołanie wolnych związków zawodowych, prawo do strajku, zniesienie cenzury, swoboda działania Kościoła katolickiego czy nadawanie w mediach transmisji z Mszy świętych w niedzielę i święta.

Podczas uroczystości w Szczecinie zostały wręczone Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyże Wolności i Solidarności.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl