fot. PAP/Darek Delmanowicz

„Rzeczpospolita”: Poczta Polska chce zwrotu za wybory

Poczta Polska wystąpiła o refundację kosztów nieodbytego głosowania korespondencyjnego. Kwota? To „tajemnica przedsiębiorstwa” – pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

Dziennik przypomina, że według szacunków organizacja przez Pocztę Polską zaplanowanych na 10 maja wyborów kopertowych kosztowała 70 mln złotych.

„Tak wynika z informacji, do których dotarł portal tvn24.pl. Poczta Polska organizowała je, realizując decyzję premiera Mateusza Morawieckiego, a obecnie stara się o rekompensatę kosztów. Skierowała w tej sprawie wniosek do Krajowego Biura Wyborczego” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Ustalenia gazety potwierdza rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek.

„Poczta Polska podjęła wszystkie konieczne działania w tej sprawie i złożyła wniosek do szefa KBW, zgodnie z właściwością” – mówi Siwek „Rzeczpospolitej”.

Wspominana „właściwość” – jak tłumaczy dziennik – wymieniona jest w przyjętej w sierpniu przez Sejm jednej z ustaw COVID-owych.

„A ściślej, w poprawce, którą nocą 21 lipca zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Przewiduje ona, że podmioty, które >>zrealizowały polecenie prezesa Rady Ministrów, związane bezpośrednio z przeprowadzeniem wyborów powszechnych na prezydenta RP zarządzonych w 2020 r.<<, mogą wystąpić do szefa KBW >>o przyznanie jednorazowej rekompensaty na pokrycie zasadnie poniesionych kosztów<<” – pisze „Rzeczpospolita”.

Gazeta zwraca jednocześnie uwagę, że 15 września Sąd Wojewódzki w Warszawie orzekł, że decyzja premiera jest nieważna, ponieważ „została wydana bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa”, jednak – jak czytamy – starań Poczty o rekompensatę to nie spowolniło.

„Jaka kwota znalazła się we wniosku do KBW? To niejawne” – pisze dziennik.

„Informacje zawarte we wniosku stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji” – informuje Justyna Siwek.

PAP

drukuj