fot. PAP/EPA

Luksemburg: Unijni ministrowie rolnictwa osiągnęli kompromis dot. Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku

Unijni ministrowie rolnictwa osiągnęli kompromis dot. Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. W obradach w Luksemburgu ze strony Polski uczestniczył minister Grzegorz Puda.

Resort rolnictwa poinformował, że zgodzono się m.in. na przeznaczenie minimum 20 proc. środków z I filara na dobrowolne dla rolników praktyki agrotechniczne, sprzyjające ochronie środowiska.

Dr  Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, wskazuje, że osiągnięty kompromis to dobry sygnał dla polskiego rolnictwa opartego na rodzinnych gospodarstwach.

– Wcześniej te dopłaty były wypłacane w zależności od wielkości areału. Wielkie gospodarstwa, a w zasadzie przedsiębiorstwa rolnicze, na tym systemie korzystały. Dość powiedzieć, że 80 proc. dopłat trafiało do 20 proc. gospodarstw. Wyjęcie tych pieniędzy na ekoprogramy daje szanse gospodarstwom mniejszym, jeżeli będą je realizowały. To są proste rzeczy. (…) Własna produkcja roślinna, własna hodowla dostaną dodatkowe, całkiem pokaźne pieniądze za realizację programu. Wreszcie produkcja zwierzęca w małych gospodarstwach zacznie się opłacać – mówi dr Zbigniew Kuźmiuk.

Osiągnięty kompromis pozwala na szybkie zakończenie uzgodnień z Parlamentem Europejskim i Komisją.

W komunikacie ministerstwa zaznaczono, że dzięki temu rolnicy będą mieli zapewnioną ciągłość finansowania i pewność co do kształtu przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Dyskusje wokół reformy toczyły się od połowy 2018 roku.

 

RIRM

drukuj