Szefowie parlamentów państw UE spotkają się w Luksemburgu

W Luksemburgu rozpocznie się dziś dwudniowa konferencja przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej. W obradach weźmie udział wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Kryzys migracyjny, wzmocnienie Unii Europejskiej, bezpieczeństwo obywateli i rola parlamentów narodowych w polityce unijnej – to główne tematy spotkania w Luksemburgu.

Dziś z szefami parlamentów państw unijnych spotka się przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Weźmie on udział  w pierwszej sesji obrad, poświęconej kryzysowi migracyjnemu.

Wicemarszałek Senatu i były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Adam Bielan ocenia, że to kwestia polityki migracyjnej zdominuje spotkanie w Luksemburgu.

– To jest wielkie wyzwanie, które stoi dzisiaj przed Unią Europejską. Będzie musiało opierać się jakimkolwiek próbom przeniesienia kompetencji kształtowania polityki migracyjnej państwa narodowego na poziom europejski. Traktatowo to państwa narodowe mają suwerenne prawo kształtowania swojej polityki migracyjnej. My nie zgadzamy się na jakiekolwiek zmiany w tej kwestii. Wiemy, że w ostatnich miesiącach, pod pozorem przyjmowania uchodźców, próbuje się właśnie dokonać takich zmian. Będziemy się temu opierać. Liczymy na poparcie parlamentów choćby z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Nie obawiamy się, że ta konferencja będzie dla nas trudna. Uważamy, że bardzo wiele pomysłów eurokratów w Brukseli może zaszkodzić idei integracji europejskiej – mówi Adam Bielan.

Według projektu dokumentu końcowego spotkania, uczestnicy konferencji mają zaapelować m.in. o wzmocnienie solidarności wewnątrz UE w dziedzinie rozwiązywania kryzysu migracyjnego.

Po raz pierwszy przewodniczący parlamentów państw Wspólnoty Europejskiej spotkali się już w 1963 roku. W 1999 r. postanowiono organizować corocznie przynajmniej jedną konferencję przewodniczących parlamentów państw UE  i rozszerzyć parlamentarną współpracę w Unii.

RIRM

drukuj