fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Niektórzy się śmieją, że na Polskę nakładane są większe sankcje niż na Rosję. Niemcy próbują obalić rząd w Warszawie, doprowadzić do kompletnego chaosu

Trwa spór dotyczący blokowania Polsce wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Obóz rządzący zapowiedział zmiany w relacjach z Unią Europejską. „Podmiotowa polityka Polski jest wbrew interesom Niemiec, dlatego nakładają na Polskę sankcje. Niektórzy się śmieją, że na Polskę nakładane są większe sankcje niż na Rosję. Niemcy widzą, że wali się ich konstrukcja, którą budowali latami. (…) Teraz próbują obalić rząd w Warszawie, doprowadzić do kompletnego chaosu” – skomentował prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej oraz wykładowca akademicki, w programie „Polski punkt widzenia” w Telewizji Trwam.

Rząd zapowiedział zmianę w polityce z Unią Europejską. Komisja Europejska blokuje wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. [czytaj więcej]

– Była deklaracja Ursuli von der Leyen, która wizytowała w Polsce, natomiast nastąpiła kontrreakcja szczególnie środowisk lewackich w Parlamencie Europejskim i ośrodków decyzyjnych w Unii Europejskiej. Mam tutaj na myśli ośrodki niemieckie. Zrobiono jakiś gest w kierunku Ukrainy, ale w formie realnej przypomina to deklaratywną politykę Niemiec w pomoc Ukrainie. Realia są takie, że ta pomoc jest minimalna. (…) Media donoszą, że Niemcy cały czas blokują pomoc dla Ukrainy. Dlaczego? W ich ocenie wszystko, co teraz się dzieje, zagraża ich interesom. Podmiotowa polityka Polski jest także wbrew ich interesom, dlatego nakładają na Polskę sankcje. Niektórzy mówią, że na Polskę nakładane są większe sankcje niż na Rosję – zwrócił uwagę prof. Mieczysław Ryba.

Wiele wskazuje na to, że polityka Ursuli von der Leyen wobec Polski jest iluzją dobrej woli.

– Ursula von der Leyen ma pewien dług wobec Polski, wobec rządu polskiego, bo dzięki naszym głosom została przewodniczącą Komisji Europejskiej, dlatego może ma do Polski bardziej miękki stosunek i próbowała coś zrobić. (…) Komisja Europejska funkcjonuje w szerszej perspektywie świata Zachodu. To może dobrze wygląda w Waszyngtonie, ale skończyło się na manifestacji dobrej woli – mówił gość Telewizji Trwam.

Prof. Mieczysław Ryba podkreślił, że Bruksela dąży do chaosu i destabilizacji w Polsce.

– Niemcy widzą, że wali się ich konstrukcja, którą budowali latami. (…) Teraz próbują obalić rząd w Warszawie, doprowadzić do kompletnego chaosu. Wypowiedź Ursuli von der Leyen, że sędziowie w Polsce powinni mieć prawo nieuznawania swoich wzajemnych wyroków i swoich kompetencji to chaos. Nigdzie na świecie tak nie ma. Jeśli ktoś z poziomu Brukseli o tym mówi, to chce kompletnego chaosu – ocenił członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

radiomaryja.pl

drukuj