fot. pixabay.com

Prezes Prokuratorii Generalnej RP: Nasze rekomendacje mają pomóc zamawiającym, aby w uzasadnionych sytuacjach dokonać zmiany wartości kontraktów

Mariusz Haładyj, prezes Prokuratorii Generalnej RP, wskazuje, że wzrost cen materiałów i robót budowlanych, jaki nastąpił w wyniku wojny na Ukrainie, to dziś istotny problem dla inwestycji w toku; dlatego z punktu widzenia zamawiającego konieczna może być waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy.

Prokuratoria w opublikowanych wytycznych podkreśla, że zamawiający powinni uwzględnić potencjalne konsekwencje związane z brakiem waloryzacji. [czytaj więcej

Przekonuje, że ostateczne koszty upadłości przedsiębiorców może ponieść sama administracja. Z tego względu – jak zaznacza Mariusz Haładyj – Prokuratoria Generalna RP zachęca do zmian w kontraktach dotyczących zamówień publicznych.

– W sytuacji, w której obiektywnie wzrosły koszty realizacji kontraktów, z przyczyn, na które ani zamawiający, ani wykonawca nie mają wpływu i nie mogli przewidzieć wzrostów, to dokonanie zmiany nawet w wysokości wynagrodzenia jest tak naprawdę w interesie obu stron umowy. Nasze rekomendacje mają pomóc zamawiającym, aby w uzasadnionych sytuacjach dokonać zmiany wartości kontraktów bez konieczności przechodzenia przez kosztowne procesy sądowej – informuje Mariusz Haładyj.

Zdaniem Prokuratorii Generalnej RP często nie ma nawet potrzeby szczegółowego udowadniania konieczności zmian w umowach.

Nadzwyczajna sytuacja na rynku i potwierdzające ją analizy wystarczająco uzasadniają potrzebę aneksowania kontraktów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl