fot. https://twitter.com/ITD_gov

Służby prowadzą wzmożone kontrole autokarów; od początku wakacji – ponad 6,1 tys. kontroli

Od początku wakacji zarówno policja, jak i inspekcja transportu drogowego, prowadzą wzmożone kontrole autokarów, którymi przede wszystkim dzieci i młodzież jadą na letni wypoczynek. Policjanci podczas tegorocznych wakacji skontrolowali już ponad 4,7 tys. autokarów, natomiast inspektorzy – ponad 1,4 tys.

Nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podkreślił, że w okresie wakacji BRD KGP przygotowuje wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek.

„Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości” – wyjaśnił nadkomisarz.

https://twitter.com/ITD_gov/status/1557417234716393472

Na stronie internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC – dodał.

„Przygotowując wyjazd autobusowy, należy kierować się bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest, aby autobus był w nienagannym stanie technicznym, a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią. Organizator wycieczki, podpisując umowę, powinien zwrócić uwagę, aby znalazły się w niej szczegółowo opisane prawa i obowiązki obu stron oraz wymagania dotyczące stanu technicznego i wyposażenia pojazdu” – podkreślił.

Wskazał, że autokar przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat oznaczony jest z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej.

„W warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinny być oświetlone, chyba że są wykonane z materiału odblaskowego. Kierujący takim pojazdem jest obowiązany włączać światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania dzieci. Kierującemu autobusem w czasie przewożenia osób nie wolno palić tytoniu i spożywać pokarmów. Zabrania mu się także oddalania od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu” – stwierdził.

Przypomniał, każdy autobus powinien być wyposażony między innymi w apteczkę doraźnej pomocy. Zanim autobus ruszy w trasę opiekun wycieczki powinien omówić z dziećmi zasady bezpiecznego podróżowania (wsiadanie i wysiadanie, zachowanie w autobusie, zachowanie podczas postojów).

„Jeśli autobus wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa zarówno kierowca, jak też uczestnicy wyjazdu muszą mieć zapięte pasy. Kierowca autobusu jest obowiązany do poinformowania osób przewożonych pojazdem o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, chyba że grupa została o tym poinformowana przez kierownika wycieczki. Informacje o obowiązku zapinania pasów można również przekazać za pomocą urządzenia audiowizualnego lub znaku umieszczonego w widoczny sposób przy każdym miejscu siedzącym” – wyjaśnił policjant.

Nadkomisarz przekazał też, że od początku wakacji do końca lipca policjanci skontrolowali już 4703 autokary.

„Stwierdzono 81 usterek w tym 42, które uniemożliwiły dalszą jazdę autokaru. Zatrzymano 54 dowody rejestracyjne” – przekazał.

„Poza wyznaczonym punktem kontrolnym zatrzymano 3 nietrzeźwych kierujących autokarami. Zatrzymano 3 uprawnienia do kierowania” – dodał nadkomisarz Robert Opas.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Monika Niżniak, podkreśliła, że od początku wakacji do piątego sierpnia inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali blisko 1450 autokarów.

„W 53 przypadkach, ze względu na stwierdzone nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów, kontrole zakończyły się zatrzymaniem ich dowodów rejestracyjnych, w tym w 19 przypadkach wydaniem zakazów dalszej jazdy” – podała Monika Niżniak.

„Najczęściej zastrzeżenia inspektorów dotyczyły usterek układu kierowniczego, uszkodzeń i korozji elementów nośnych, braku aktualnych badań technicznych, wycieków płynów eksploatacyjnych” – wyliczyła rzeczniczka GITD.

Wskazała, że kontrole inspektorów obejmują sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, uprawnień kierowcy, czasu pracy kierującego i stanu trzeźwość.

„W przypadku stanu technicznego pojazdów ocenie podlegają elementy bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo, między innymi: stan układu hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. Istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa podróżnych jest również kondycja psychofizyczna kierującego, dlatego w trakcie każdej kontroli inspektorzy weryfikują, czy przestrzegane są normy czasu pracy. Sprawdzają również czy nie dochodzi do przypadków ingerencji w pracę tachografu” – zaznaczyła.

Wskazała, że inspektorzy prowadzą kontrole na wytypowanych trasach o dużym natężeniu ruchu lub prowadzących do turystycznych kurortów, a także w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych.

„Równolegle prowadzone są kontrole realizowane na prośbę organizatorów wycieczek, rodziców, czy też opiekunów. Inspektorzy oceniają, że z roku na rok rośnie zainteresowanie przeprowadzeniem tego typu kontroli. Ze względu na to, że rośnie liczba kontroli realizowanych na wniosek rodziców i opiekunów, warto zgłosić potrzebę ich przeprowadzenia z kilkudniowym wyprzedzeniem” – poradziła.

Rzecznik GITD przypomniała, że wystarczy skontaktować się telefonicznie lub przekazać prośbę drogą mailową do właściwego miejscowo Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego.

„Inspektorzy, w miarę możliwości, przeprowadzą kontrolę w miejscu wyjazdu autokaru lub wskażą wyznaczony punkt kontrolny, do którego należy skierować autokar przed wyjazdem” – dodała Monika Niżniak.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl