Pracownicy ITD rozpoczynają protest

Pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego rozpoczną dziś tygodniowy protest ostrzegawczy. Chcą się w ten sposób upomnieć o nowe przepisy dotyczące ich służby. Druga ważna kwestia to podwyżki dla branży.

Protest ma polegać na wyjątkowo skrupulatnych kontrolach tylko polskich przewoźników na drogach. Według pracowników Inspekcji, w rządzie utknęła nowa ustawa o ITD.

Chcemy, aby inspektorom przysługiwały uprawnienia służb mundurowych –zaznacza Hubert Jóźwik, przewodniczący Związku Zawodowego ITD.

– Inspektorzy transportu drogowego na dzień dzisiejszy funkcjonują w ramach ustawy o służbie cywilnej, co obliguje ich do pracy w godzinach urzędowych, czyli od 7 do 15. Pewnie pani (Beata) Szydło nie zdaje sobie sprawy, ale niestety, transport i wszelkie inne przewozy drogowe realizowane są całą dobę, również w soboty i niedziele, w związku z czym jest potrzeba ich kontrolowania całą dobę, nie tylko w dni powszednie, ale także świąteczne. W związku z powyższym uważamy, że jest taka potrzeba, żeby ITD zaczęła funkcjonować w ramach służby mundurowej, w systemie 24-godzinnym. Oczywiście, postulujemy za tym, żeby ta ustawa, która jest już gotowa, zaczęła być procedowana – podkreśla Hubert Jóźwik.

Związkowcy mówią, że od ponad roku czekają na rozpoczęcie procesu legislacyjnego w sprawie ustawy o ITD. Co więcej wskazują, że od dziewięciu lat czekają na waloryzację płac.

– W tym roku z budżetu otrzymaliśmy podwyżkę w wysokości 50 zł brutto – powiedział Hubert Jóźwik.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl