fot. PAP/EPA

W Gruzji wybuchają antyrządowe protesty

Gruzja pogrąża się w antyrządowych protestach. Tysiące Gruzinów wychodzi na ulice po tym, jak Unia Europejska nie przyznała państwu statusu kandydata. Protestujący chcą powołania nowego rządu, który wypełni warunki stawiane przez Brukselę.

W czwartek Ukrainie i Mołdawii przyznano status kandydatów do Unii Europejskiej. Gruzja w tej sprawie na razie nie dostała zielonego światła. Komisja Europejska domaga się od kraju reformy sądownictwa i systemu wyborczego, a także zagwarantowania wolności mediów.

– Jesteśmy gotowi przyznać Gruzji status kraju kandydującego po ustaleniu priorytetów – mówił przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

Z unijnej decyzji niezadowoleni są Gruzini, którzy wyszli protestować na ulicach Tbilisi. Tłumy zebrały się wokół budynku gruzińskiego parlamentu. Demonstranci trzymali flagi Gruzji i Unii Europejskiej. Manifestacja miała charakter antyrządowy, ale była także wyrazem poparcia dla Ukrainy broniącej się przed rosyjską agresją.

Demonstranci zażądali dymisji rządu i oskarżyli go o pogorszenie relacji Gruzji z Unią Europejską. Chcą powołania nowego gabinetu, który wypełni warunki stawiane przez Brukselę. Do uczestników piątkowej antyrządowej demonstracji zwrócił się prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

– W czwartek Ukraina uzyskała status kraju kandydującego do UE. Wy też jesteście na tej drodze. Działajcie, pomożemy Wam! Chwała Gruzji, chwała Ukrainie! – wskazał Wołodymyr zełenski.

W ostatnich latach Gruzja zeszła z kursu prozachodniego i tym w głównej mierze wywołane są niepokoje społeczne wśród jej obywateli– podkreślił prof. Mieczysław Ryba, historyk, politolog.

– Ukraina w stanie wojny i kryzysie gospodarczym dostaje status kandydacki, Gruzja nie. Pamiętajmy, że Ukraina dostała nade wszystko z powodów politycznych, a nie z powodów ekonomicznych – podsumował prof. Mieczysław Ryba.

Kolejną prounijną manifestację w Gruzji zaplanowano na 3 lipca. Prezydent Gruzji powiedziała, że jej kraj jest gotowy „pracować z determinacją w najbliższych miesiącach, aby otrzymać status kandydata” do UE.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl