Szczyt UE-USA. Unijni dyplomaci upomną się o zniesienie wiz

W Brukseli rozpoczyna się szczyt UE-USA. Podczas szczytu unijni dyplomaci upomną się o zniesienie wiz dla Polaków. Stany Zjednoczone wymagają wiz dla obywateli pięciu krajów UE: Polski, Bułgarii, Cypru, Rumunii i Chorwacji. Tymczasem obywatele USA mogą podróżować do wszystkich państw Unii bez wiz.

Apele do amerykańskich władz o przestrzeganie zasady wzajemności dotyczącej ruchu bezwizowego z całą UE pozostają, jak dotąd, bezowocne.

Poseł PiS Andrzej Jaworski mówi że zgodnie z międzynarodowymi traktatami, żaden obywatel Unii nie może być dyskryminowany na żadnej płaszczyźnie.

– Postanowiłem zapytać o to komisarza odpowiedzialnego za sprawy związane z dyskryminacją: czy taka sytuacja, że obywatele kilku państw UE, w tym Polski, są inaczej traktowani przez państwo, które jest jednym z głównych kooperantów, czyli USA. Czy nie jest to forma dyskryminacji? Myślę, że to jest już istotne, że doszło do takiej sytuacji i ten temat stanął na wysokim szczeblu. Jak do tego podejdą strony w ramach tych bezpośrednich rozmów ze Stanami Zjednoczonymi, zależy od tego, jak twarde będą te negocjacje – podkreśla polityk.

Z opublikowanych w styczniu statystyk Departamentu Stanu USA wynika, że w ubiegłym roku odsetek odmów dla Polaków ubiegających się o wizy turystyczne do USA wzrósł do 10,8 proc.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl