Wspólna Polityka Rolna

Trwają prace nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej. Polska otrzyma spory zastrzyk gotówki na rolnictwo, w tym na odbudowę lokalnego przetwórstwa rolnego – zapowiada unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski.

Prace nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej idą we właściwym kierunku – podkreśla unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski. Z końcem czerwca osiągnięto porozumienie polityczne w tej sprawie.

– Państwa członkowskie przygotowują plany strategiczne Wspólnej Polityki Rolnej. Każdy kraj musi do końca roku przedstawić plan pokazujący koncepcję, w jaki sposób fundusze przewidziane dla każdego państwa zostaną wykorzystane, na jakie cele, na jakie programy – informuje Janusz Wojciechowski.

Korzystny scenariusz w związku z reformą Wspólnej Polityki Rolnej unijny komisarz widzi dla Polski.

– Polska otrzymuje w ramach budżetu Unii Europejskiej, ale także w ramach części przewidzianej w Krajowym Planie Odbudowy, kwotę 34,5 mld euro. To jest o 4 mld więcej niż było to planowane na rolnictwo w budżecie przygotowanym w 2018 roku – mówi Janusz Wojciechowski.

Środki w przeliczeniu na polską walutę dają 150 mld złotych. To suma, jakiej polskie rolnictwo nie widziało w żadnej poprzedniej perspektywie – dodaje komisarz.

– To jest ponad 10 tys. złotych na każdy statystyczny hektar polskiej ziemi rolnej. To jest ponad 100 tys. złotych na każde statystyczne polskie gospodarstwo rolne – wskazuje polityk.

Środki z puli zostaną przeznaczone m.in. na rozwój przetwórstwa rolnego.

– Kluczem do pozytywnych zmian w polskim rolnictwie, zwłaszcza zmian dobrych dla małych i średnich gospodarstw rolnych, jest odbudowa lokalnego przetwórstwa rolnego – mówi Janusz Wojciechowski.

Unijny komisarz ds. rolnictwa był pytany, czy środki, jakie mają wspomóc polskie rolnictwo w ramach KPO, na pewno trafią do Polski. W jego ocenie nie ma tutaj powodów do żadnych obaw.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl