fot. PAP/Leszek Szymański

Min. Jan K. Ardanowski o wsparciu rolników: Rząd przeznaczył środki, jakich nigdy w historii nasi poprzednicy nie przeznaczyli

Rząd przeznaczył dla rolników objętych klęską środki, jakich nigdy w historii nasi poprzednicy nie przeznaczyli. To świadczy również o tym, że determinacja rządu premiera Mateusza Morawieckiego jest wielka, żeby rolnikom pomagać maksymalnie jak to tylko jest możliwe – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.

1 mld 860 mln zł wypłaciła w 2018 r. polskim rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej – poinformowała Agencja. Najwięcej pieniędzy z tzw. pomocy krajowej trafiło w ubiegłym roku do poszkodowanych przez suszę i powódź. Było to 1 mld 400 mln zł.

Na pomoc finansową dla rolników na zwalczanie afrykańskiego pomór świń ARiMR przekazała ponad 145 mln zł, czyli dwukrotnie więcej niż w 2017 r.

Na konferencji prasowej do danych Agencji odniósł się minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Jak wskazał, dużym testem sprawności tej instytucji był proces wypłaty pomocy suszowej, która była rekordowa.

– Na nieszczęście wymagało szybkiej pomocy ze strony państwa dla rolników objętych klęską. Rząd przeznaczył na ten cel środki, jakich nigdy w historii nasi poprzednicy nie przeznaczyli. To świadczy również o tym, że determinacja rządu premiera Mateusza Morawieckiego jest wielka, żeby rolnikom pomagać maksymalnie jak to tylko jest możliwe. Wystarczy powiedzieć, że była to największa pomoc klęskowa od 1989 roku, jednocześnie największa w ramach wszystkich krajów Unii Europejskiej. O wiele bogatsze państwo niemieckie przeznaczyło 340 milionów euro pomocy, a my przeznaczyliśmy 500 milionów euro – wskazał szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.

Według Agencji, wzrostowa tendencja transferu środków pochodzących z budżetu krajowego utrzymuje się również w bieżącym roku.

W pierwszym kwartale 2019 roku ARiMR wypłaciła w ramach pomocy krajowej ok. 800 mln zł. To trzy razy więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

RIRM

drukuj