fot. flickr.com

Tegoroczne żniwa lepsze niż w ubiegłym roku

Jeszcze kilka miesięcy temu wyglądało na to, że ten rok będzie bardzo suchy. Niektórzy nawet wieszczyli suszę stulecia. Koniec końców okazało się, że choć susza wystąpiła, to nie była tak dotkliwa jak ta ubiegłoroczna. Wiele niekorzystnych zjawisk atmosferycznych wystąpiło lokalnie. Dlatego bilans tegorocznych żniw wygląda dużo lepiej w porównaniu z rokiem poprzednim.

– Prognozy wskazują, że rolnicy zbiorą o dwa i pół miliona zbóż więcej niż w ubiegłym roku – poinformował Grzegorz Wysocki, dyrektor Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu

Tak zwane duże żniwa rozpoczęły się już pod koniec lipca. Z pól zaczęto zbierać żyto, pszenicę i owies. Dzięki sprzyjającej pogodzie żniwa przebiegają bez przeszkód. Część rolników zbiory ma już za sobą, inni są na finiszu. Skupy zapełniają się ziarnem. Gospodarze nie są zadowoleni z cen zboża.

 – Ponownie mamy taki paradoks, że kiedy dobrze obrodziło, to ceny są gorsze i rolnicy narzekają. Te ceny wahają się od 450 złotych przy życie paszowym do 670-680 zł za pszenicę konsumpcyjną. Są to rzeczywiście niskie wartości – stwierdził Grzegorz Wysocki

Wzrost zbiorów w tym roku szczególnie widoczny jest w przypadku rzepaku.

Zdaniem Ryszarda Bartosika, posła PiS, ze sprzedażą zbóż warto poczekać, a ziarno przechować i sprzedać później.

– Te ceny podczas żniw są zawsze nieco niższe, ale myślę, że w tym roku warto poczekać, bo w innych krajach nawet europejskich, nie było tak dobrze jak u nas. Przynajmniej wiem o tym, że Francję dotknęła susza – zaznaczył Ryszard Bartosik.

W lipcu eksport zbóż drogą morską z kraju był niewielki. Wyniósł jedynie kilkanaście tysięcy ton. Nieznaczny eksport zbóż spodziewany jest także w sierpniu.  Szacuje się, że większy wywóz może nastąpić dopiero we wrześniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl