fot. PAP/Zofia Bichniewicz

M. Kołodziejczak: W przyszłym tygodniu Agrounia szykuje blokady w kilkunastu miejscach Polski

Premier Morawiecki obraził wszystkich rolników; na legalnie zgłoszone manifestacje ma być wysyłana policja – mówił w środę lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Podkreślił przy tym, odpowiedzią na słowa premiera będą przyszłotygodniowe blokady, które Agrounia szykuje w kilkunastu miejscach Polski.

Premier Mateusz Morawiecki mówił we wtorek, że we wrześniu przedstawiony zostanie Polski Ład dla rolnictwa.

„Jesteśmy w przededniu ogłoszenia tego programu rolniczego, który dla wielu rolników z pewnością będzie bardzo atrakcyjny, bardzo dobry” – mówił.

„Na blokady dróg, które uniemożliwiają normalne życie mieszkańców, oczywiście nie możemy się godzić i będę prosił ministra spraw wewnętrznych i administracji o zdecydowaną reakcję” – podkreślił premier.

„Premier Morawiecki wczoraj obraził wszystkich rolników” – ocenił w środę na konferencji prasowej przed Sejmem lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

„Na nas ma być wysyłana policja, na legalnie zgłoszone manifestacje. Nigdy na to się nie zgodzimy” – zapewnił.

„Naszą odpowiedzią na słowa premiera Morawieckiego, jest kilkanaście blokad, które szykujemy już na najbliższy tydzień” – zapowiedział lider Agrounii.

Przedstawił także plan przyszłotygodniowych protestów, które odbędą się w kilkunastu miejscach Polski. Jak mówił, 24 sierpnia blokady odbędą się w woj. kujawsko-pomorskim, na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i Wielkopolsce. Z kolei 25 sierpnia blokady odbędą się na Mazowszu, Podkarpaciu, a także w woj.: łódzkim, wielkopolskim oraz warmińsko-mazurskim.

„Naszym warunkiem jest rozpoczęcie rozmów z rządem. Chcemy rozmów dwustronnych: Agrounia – rząd, polscy rolnicy – polscy politycy” – podkreślał Kołodziejczak.

Jego zdaniem, nie da się dzisiejszych problemów polskiej wsi rozwiązać przedstawieniem dwóch, trzech czy nawet pięciu postulatów.

„Mamy i zaprezentujemy 21 punktów już w trakcie blokad, jeżeli rząd nie odezwie się wcześniej, na temat których chcemy rozpocząć rozmowy z rządem i rozwiązać problemy polskiej wsi” – podkreślił.

„Trzeba skończyć z fikcją, że Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje wieś. Jest całkiem inaczej” – mówił.

„Niech oni przestaną nas oszukiwać, że ich zapleczem jest polska wieś. (…) Ich zapleczem to są wątpliwej jakości biznesmeni, którzy na rolnikach się dorabiają i dostarczają im maszyny, które stanowią >>ustawki<< i mają udawać dobrobyt polskiej wsi” – dodał.

„Zapowiadamy, że będziemy strajkować do skutku” – podkreślał Kołodziejczak.

„Dziś zapowiadamy, że 24 i 25 sierpnia to początek tego wszystkiego, co będzie działo się na jesieni” – zapowiedział.

Agrounia to ruch rolniczy i organizacja, której liderem i założycielem jest Michał Kołodziejczak. W ubiegłym tygodniu Kołodziejczak poinformował PAP, że został złożony wniosek o rejestrację Agrounii jako partii politycznej.

PAP

drukuj