fot. PAP/Łukasz Gągulski

P. Kukiz: Jest kolosalna różnica pomiędzy rządami M. Morawieckiego i D. Tuska. Zagłosuję za rządem Morawieckiego, bo pamiętam, jak rządził Tusk

Jest kolosalna różnica pomiędzy rządami Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska. Zagłosuję za rządem Morawieckiego, bo pamiętam, jak rządził Tusk – powiedział lider Kukiz’15, Paweł Kukiz. Przyznał, że Tusk musiałby mówić o „proobywatelskich postulatach”, by zastanowił się, czy go poprzeć.

W poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose, następnie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym to Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO, Donald Tusk.

Paweł Kukiz powiedział, że zagłosuje za rządem premiera Mateusza Morawieckiego.

– Liczę na to, że w swoim expose nawiąże do konieczności zmian ustrojowych, które wpisaliśmy w porozumienie przedwyborcze z Prawem i Sprawiedliwością – powiedział.

– Za Donaldem Tuskiem nie zagłosuję, bo pamiętam, jak on rządził – zaznaczył Paweł Kukiz.

Jego zdaniem „jest kolosalna różnica pomiędzy rządem Mateusza Morawieckiego a rządem Donalda Tuska, jeśli chodzi o pożytek dla Polski generalnie”.

– Oczywiście, zastanowię się nad sposobem głosowania, jeśli Tusk w swoim expose podkreśli konieczność zmiany ordynacji wyborczej, konieczność obniżenia progów przy referendach, konieczność wprowadzenia instytucji referendum prawdziwie obywatelskiego – bez uczestnictwa polityków – mówił Paweł Kukiz.

– Jeżeli takie deklaracje złoży, to się zastanowię, ale nawet w momencie zastanawiania się, będę miał mocno w pamięci słynne 4xTAK, czyli możliwość wprowadzenia postulatów probywatelskich przez rządy PO-PSL i które nie zostały wprowadzone – dodał.

W ramach akcji „Powiedz 4xTAK dla Polski” PO zbierała w 2004 roku podpisy pod wnioskiem o referendum z czterema pytaniami do Polaków: Czy chcą likwidacji Senatu? Zmniejszenia liczby posłów o połowę? Jednomandatowych okręgów w wyborach do Sejmu i zniesienia immunitetu parlamentarnego?

Pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek 11 grudnia przedstawi Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Jeśli go nie uzyska – a klub PiS ma 191 posłów, co nie daje większości – inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm. Większość, 248 posłów, ma koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Ich kandydatem na premiera jest Donald Tusk.

Zgodnie z harmonogramem na stronie Sejmu, w poniedziałek o godzinie 16.30 posłowie przejdą do wyboru premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 – głosowanie nad wyborem premiera. We wtorek 12 grudnia o godzinie 9.00 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 15.00.

Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl