fot. PAP/EPA

W Egipcie rozpoczęły się trzydniowe wybory prezydenckie

W niedzielę rano rozpoczęły się w Egipcie wybory prezydenckie, które potrwają do 12 grudnia. Obecny szef państwa, emerytowany generał Abdel Fattah el-Sisi, jest niemal pewnym zwycięzcą – podaje agencja Reutera.

Do głosowania uprawnionych jest około 67 mln Egipcjan, lokale wyborcze będą otwarte przez trzy dni od godz. 9.00 do godz. 21.00. Wyniki mają zostać ogłoszone 18 grudnia.

Nie oczekuje się, by Egipcjanie udali się masowo do urn ze względu na powszechną apatię wyborców i niemal gwarantowane, trzecie już zwycięstwo Sisiego. Według egipskiej komisji wyborczej w 2018 roku były generał zdobył 97 proc. głosów przy około 40-procentowej frekwencji.

Do ostatniej tury głosowania przeszło trzech kandydatów opozycji: Abdel-Sanad Jamama z Nowej Partii Wafd, Farid Zahran z Egipskiej Partii Socjaldemokratycznej i Hazem Omar z Republikańskiej Partii Ludowej. Wszyscy kandydaci są mało znani i oczekuje się, że zdobędą niewielki procent głosów. Zahran i Omar uważani są też za stronników obecnego prezydenta.

Kampania lewicowego polityka Ahmeda al-Tantawiego, najważniejszego kandydata opozycji, zakończyła się po kilku miesiącach ze względu na naciski ze strony sił prorządowych, a on sam stanie przed sądem w związku z zarzutami nielegalnego rozpowszechniania formularzy mających na celu zebranie podpisów poparcia dla jego kandydatury.

Abdel Fattah el-Sisi pełnił funkcję ministra obrony Egiptu w latach 2012-2013 oraz wicepremiera od roku 2013 do 2014. Był wtedy generałem armii egipskiej, a od 2010 roku pełnił funkcję dyrektora wywiadu wojskowego. Rok po zamachu stanu w 2013 roku i obaleniu pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta, Mohameda Morsiego, Abdel Fattah el-Sisi zrezygnował ze służby w wojsku, by jako cywil kandydować w wyborach na prezydenta.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl