fot. PAP/Grzegorz Momot

Betlejemskie Światło Pokoju ruszyło w Polskę

Betlejemskie Światło Pokoju, czyli płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, został w niedzielę uroczyście przekazany przez słowackich skautów harcerzom Związku Harcerstwa Polskiego w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Czyńmy Pokój”.

„Dziękujemy bardzo za to Betlejemskie Światło Pokoju. Wyruszymy teraz z wielką sztafetą po Polsce i przekażemy je dalej z hasłem >>Czyńmy Pokój<<. Chcemy, zarówno my, harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, jak i ci, którym zaniesiemy to Światło, aby na chwilę się zatrzymać i zastanowić się nad tym, czym jest pokój i jak możemy go budować w swoich lokalnych społecznościach” – mówiła naczelnik ZHP, hm. Martyna Kowacka.

Dodał, że „dzieląc się Światłem ze swoimi bliskimi i lokalnymi społecznościami, pochylcie się nad znaczeniem pokoju i tym, jak możecie go razem budować w waszych małych ojczyznach”.

„Podzielcie się tym symbolem braterstwa, pokoju i przyjaźni z każdym, kto chce go przyjąć” – wskazała.

Na uroczystość do Zakopanego przyjechało 3 tys. harcerzy i harcerek, którzy ruszą do swoich miejscowości, rozprowadzając Światło po całej Polsce. Zgodnie z tradycją, Betlejemskie Światło Pokoju trafi do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera, ale także do różnych organizacji, aby zapłonęło na wigilijnych stołach, stając się symbolem pokoju i braterstwa.

Harcerze przekażą również Betlejemskie Światło Pokoju organizacjom skautowym z krajów sąsiednich: Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Jak przekazała rzecznik ZHP, Olga Jankuszew, tegoroczne hasło towarzyszące akcji „Czyńmy pokój” wpisuje się także w dziękczynienie rodziny harcerskiej w naszym kraju za ustanowienie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem harcerstwa polskiego.

„Bł. ks. Frelichowski jako harcerz, kapłan niósł ludziom pokój poprzez harcerską służbę świadczenia dobra bliźniemu, poprzez poświęcenie własnego życia dla innych, dając w trudnych czasach wojny i niewoli w obozie koncentracyjnym w Dachau nadzieję tym, którzy cierpieli i żyli w nieustannym lęku” – przypomniała rzecznik ZHP.

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 roku. Akcji od 1987 roku patronują austriaccy skauci, którzy przewożą do swojego kraju płomień z Groty Betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl