fot. TT Caritas Polska

Świeca, która tworzy polską Wigilię

W siedzibie Caritas Polska w Warszawie pod hasłem „Świeca, która tworzy polską Wigilię” zainaugurowano kolejną, już 29. edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dochód ze sprzedaży świec zostanie przeznaczony na pomoc ubogim dzieciom. 

Akcja Caritas pierwszy raz odbyła się w 1994 roku. Od tamtego czasu rozprowadzane świece stały się symbolem wigilijnego stołu.

– W tym roku Caritas Polska przygotowała dwa miliony świec, które przez cały okres Adwentu będą rozprowadzane we wszystkich diecezjach w Polsce – mówił ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Bowiem – jak wskazywał – to właśnie parafie i diecezjalne Caritas  bezpośrednio docierają do potrzebujących.

– Dlatego to one rozdysponują praktycznie wszystkie środki pozyskane z  dystrybucji świec przeznaczając je na działania skierowane bezpośrednio do dzieci – tłumaczył ks. dr Marcin Iżycki.

Fundusze pozwolą zapewnić dzieciom z rodzin ubogich, zastępczych bądź niepełnych darmowe posiłki, zajęcia edukacyjne w świetlicach, wakacyjne wypoczynki, a także możliwość leczenia bądź rehabilitacji.

Od roku 2000 Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest współorganizowane razem z ewangelickimi diakoniami oraz prawosławnym Metropolitalnym Ośrodkiem Miłosierdzia ELEOS – mówi jego dyrektor, ks. Doroteusz Sawicki.

– Akcja, tak jak świeca zapalona w Wigilię, znacznie dłużej płonie niż trwa sama Wigilia. My odejdziemy od wigilijnego stołu, a świeca nadal płonie – wskazał ks. Doroteusz Sawicki. 

25 lat temu  do akcji przyłączyli się także harcerze Związku Harcerstwa Polskiego z ideą Betlejemskiego Światła Pokoju.

– W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju przekazujemy z hasłem „Światło dla Ciebie”, aby każdy znalazł te światło w sobie i mógł rozświetlać swoje lokalne społeczności oraz dzielić się z tym innymi – zaznaczyła naczelnik ZHP Martyna Kowacka.

Dziesięć groszy od każdej świecy Caritas przeznacza na wsparcie dzieł misyjnych, które kierowane są do dzieci mieszkających poza granicami Polski.

TV Trwam News

drukuj