fot. https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Raport podsumowujący działania Polski na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy

W Brukseli został dziś zaprezentowany raport podsumowujący dotychczasowe działania Polski na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. W wydarzeniu biorą udział m.in. wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker, europoseł Joachim Brudziński i dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marcin Iżycki.

Wiceminister Paweł Szefernaker podkreślił, że blisko 1 milion 400 tysięcy uchodźców z Ukrainy otrzymało polski PESEL. To najwięcej spośród krajów UE.

Zaznaczył, że rząd we współpracy z samorządami przygotowywał miejsca tymczasowego zakwaterowania dla uciekających przed wojną. Wskazał, iż Polska dała też uchodźcom możliwość podjęcia legalnego zatrudnienia, a ukraińskim dzieciom umożliwiła naukę w szkołach.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1590651213191663618

Wiceminister MSWiA podkreślił, że pomoc na rzecz uchodźców była natychmiastowa.

– O godzinie 3.45 w nocy, 24 lutego br., Rosja zaczęła agresję na Ukrainę. Nad ranem minister Mariusz Kamiński wydał dyspozycję stawiania punktów recepcyjnych na granicy, które były uruchomione jeszcze tego samego dnia o godzinie 11.00. Przy każdym przejściu granicznym funkcjonował taki punkt. W południe, 24 lutego  br., pierwsi uchodźcy, zaledwie kilka godzin po rozpoczęciu rosyjskiego ataku, trafili do polskich punktów recepcyjnych. Fala uchodźców rosła z dnia na dzień. W jej szczycie dzienne schronienie w Polsce szukało ponad 140 tys. kobiet i dzieci – mówił Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA.

Rząd zapewnił też wsparcie polskim rodzinom, które oferowały Ukraińcom zakwaterowanie. Uchodźcy korzystali również z darmowych przejazdów koleją.

Z najnowszych danych Straży Granicznej wynika, że od rozpoczęcia wojny z Ukrainy do Polski wjechało 7,6 mln osób, a wyjechało niespełna 6 milionów.

RIRM

drukuj