fot. pl.wikipedia.org

Powstaną nowe bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Liczba stałych baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zwiększy się od połowy przyszłego roku o cztery lokalizacje. Nowe bazy powstaną w Gorzowie Wielkopolskim, Ostrowie Wielkopolskim, Opolu i Sokołowie Podlaskim. Jak powiedziała rzeczniczka LPR Justyna Sochacka, liczba stałych baz wyniesie tym samym 21. 

Bazy HEMS (czyli Zespoły Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, od ang. Helicopter Emergency Medical Service) znajdują się obecnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Gliwicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Płocku, Poznaniu, Sanoku, Suwałkach i Zielonej Górze. Dodatkowo w okolicach Koszalina zlokalizowana jest osiemnasta, sezonowa baza działająca w okresie wakacyjnym.

Minister zdrowia zdecydował o utworzeniu kolejnych baz w Gorzowie Wielkopolskim, Ostrowie Wielkopolskim, Opolu i Sokołowie Podlaskim. Rozpoczęcie dyżurów załóg w tych lokalizacjach planowane jest na połowę 2016 r. Dzięki temu w wybranych rejonach Polski, które aktualnie nie są pokryte 60-kilometrowym zasięgiem operacyjnym LPR zwiększy się dostęp do lotniczego pogotowia i tym samym skróci jego czas dotarcia do nagłego zdarzenia.

Do nowych baz trafią śmigłowce, które zasiliły w ostatnich dniach flotę LPR. Chodzi o cztery nowe maszyny H135 (wcześniejsza nazwa EC 135), które  pomyślnie przebiegły grudniowe odbiory techniczne w fabryce producenta w Niemczech i zostały już przebazowane do Warszawy.

Umowę na zakup śmigłowców podpisano 4 sierpnia br. z dostawcą Airbus Helicopters, który – jak informuje LPR – przedstawił najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym.

Dotychczas w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym były wykorzystywane 23 maszyny EC 135 P2+. Nowe śmigłowce dostarczono w wersji P3 zmodyfikowanej do uzyskiwania lepszych osiągów. Wyglądem niemal się nie różnią, choć charakterystyczny jest brak tzw. bumpera (płozy ogonowej) i brak pionowych płyt brzegowych statecznika poziomego.

PAP/RIRM

drukuj