fot. PAP/EPA

Władze Ukrainy i separatyści wymienili jeńców

Władze Ukrainy i przedstawiciele separatystów na wschodzie kraju dokonali w piątek wymiany jeńców – poinformowały obecne na miejscu rosyjskie media. Ukraińskich mediów nie było przy wymianie. Kijów nie skomentował dotychczas tych wiadomości.

Według agencji Interfax separatystom przekazano 222 bojowników walczących w formacjach samozwańczych republik ludowych, Donieckiej i Ługańskiej (DRL i ŁRL), i przetrzymywanych dotychczas przez siły rządowe. W zamian rebelianci uwolnili 150 osób, które trafiły do niewoli, walcząc po stronie ukraińskiej.

Inna rosyjska agencja, TASS, napisała, że wymiana między siłami rządowymi Ukrainy a separatystami, która miała miejsce w piątek, dotyczyła tylko DRL. „Nie zdążymy dziś przeprowadzić wymiany jeńców z ŁRL. Dojdzie do niej jutro” (w sobotę) – oświadczyła przedstawicielka republiki donieckiej Daria Morozowa, cytowana przez TASS.

Wysłannikiem władz Ukrainy, obecnym przy wymianie, był Wiktor Medwedczuk. Był on szefem prezydenckiej administracji za prezydentury Leonida Kuczmy, uważany jest za lobbystę interesów Kremla, i przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina. Putin jest ojcem chrzestnym córki Medwedczuka, Darii.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wyjaśniła wcześniej, że Medwedczuk został zaangażowany w ten proces w ramach „niestandardowych działań”, których celem jest uwolnienie przetrzymywanych przez separatystów Ukraińców przed prawosławnym Bożym Narodzeniem, przypadającym 7 stycznia.

Wcześniej w piątek Kuczma, były prezydent Ukrainy i przedstawiciel władz w Kijowie na spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania kryzysu na wschodniej Ukrainie, oświadczył, że listę osób do wymiany przygotowano podczas negocjacji grupy, który odbyły się w środę w Mińsku.

W skład grupy wchodzą reprezentanci Ukrainy, Rosji, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz prorosyjskich separatystów.

PAP

drukuj