fot. PAP/Grzegorz Momot

Betlejemskie Światło Pokoju pod hasłem „Odważnie twórzmy pokój”

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski. W niedzielę polscy harcerze odebrali je od słowackich skautów. Tegoroczne hasło towarzyszące przekazaniu światła to: „Odważnie twórzmy pokój”.

W piątek płomień został rozpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie skauci przynieśli go do Wiednia, a stamtąd na Słowację. W niedzielę, po słowackiej stronie Tatr, harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich.

Niech Światło będzie dla nas drogowskazem i pomoże nam odważnie tworzyć pokój i lepiej realizować przesłanie Baden-Powella, czyli zostawiać świat trochę lepszym niż go zastaliśmy – powiedziała Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego hm. Małgorzata Sinica.

Przekazanie światła zgromadziło w kościele w Svicie pod Popradem reprezentacje harcerskie z całej Polski. Już w poniedziałek Betlejemskie Światło Pokoju ma dotrzeć do każdego województwa.

Z Polski światło trafi na Ukrainę, Białoruś, do Niemiec, Rosji, Danii i na Litwę.

Akcja przekazywania betlejemskiego światła pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku.

PAP/RIRM

drukuj