M. Kuchciński: Betlejemskie Światło Pokoju zaświeciło w Sejmie; ufam, że przyniosło dobro i spokój

Betlejemskie Światło Pokoju zaświeciło w Sejmie; ufam, że przyniosło nam dobro i spokój – napisał na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który przyjął we wtorek Światło z rąk harcerzy.

„Niech te piękne, szlachetne wartości, które uosabiane są w tym Światełku Betlejemskim służą Wam, pomagają w życiu” – powiedział podczas uroczystości marszałek Marek Kuchciński, cytowany przez Kancelarię Sejmu.

Hasłem tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju są słowa „W Tobie jest światło”.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano w 1986 r. w Austrii. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Co roku chłopiec lub dziewczynka odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Później trafia ono do Wiednia, skąd uroczyście jest przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Polscy harcerze tradycyjnie dostają światło od słowackich skautów. Odbierają je naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. W tym roku uroczyste przekazanie miało miejsce w Zakopanem w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Światło z Polski zostanie przekazane dalej – na wschód: do Rosji, na Litwę, Ukrainę i Białoruś, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

PAP/RIRM

drukuj