Rada Miasta Puławy: stanowisko ws. zdjęcia Krzyża z Sejmu

Rada Miasta Puławy przyjęła stanowisko ws. próby zdjęcia Krzyża z sali obrad Sejmu RP. Za dokumentem głosowało 17 radnych na 23. Przeciwko głosowała PO.

9 grudnia Sąd Apelacyjny w Warszawie ma ogłosić wyrok w cywilnej sprawie, jaką wytoczyli posłowie Twojego Ruchu domagając się usunięcia Krzyża z sali plenarnej izby. Jak twierdzą, symbol godzi w ich dobro osobiste jakim jest wolność religijna.

W stanowisku radnych czytamy, że „Krzyż i Orzeł Biały ujmują w największym skrócie historię polskości. Po przyjęciu Chrztu Polski symbole te są jakby duchowo – patriotyczną konstytucją państwa polskiego. Jeśli Krzyż dla Polaków straciłby publiczny charakter, mało znaczące byłyby nasze dotychczasowe dzieje. Łacińską cywilizację zastąpiłaby jakaś – antycywilizacja”.

Chcieliśmy utożsamić imię Polski z Krzyżem. Jeżeli tutaj Krzyż będzie usunięty, będą usuwane Krzyże w innych miejscach naszego kraju i Polacy będą się czuć sublokatorami w swojej własnej ojczyźnie – mówił Tomasz Kraszewski, radny miasta Puławy z PiS.

Tomasz Kraszewski zwrócił uwagę, że w Puławach na sali obrad Rady Miasta wisi Krzyż i portret św. Brata Alberta – patrona Puław.

W przyjętym stanowisku, radni podkreślili, że wśród nich są osoby wierzące i niewierzące i dobrze jest im ze sobą pod znakiem Krzyża. Popierają żądanie Prokuratorii Generalnej o odrzucenie wniosku posłów Twojego Ruchu do Sądu Apelacyjnego w Warszawie o zdjęcie Krzyża z sali obrad naszego Sejmu.

RIRM

drukuj