fot. PAP/Łukasz Gągulski

Premier M. Morawiecki na forum Rady Europejskiej będzie domagał się zawieszenia i reformy systemu handlu emisjami ETS

Rząd Zjednoczonej Prawicy będzie walczył na forum Unii o niższe ceny energii dla Polaków. W przyszłym tygodniu na posiedzeniu Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki ma domagać się zawieszenia systemu handlu emisjami ETS i jego reformy. Takich kroków domagała się wcześniej m.in. NSZZ „Solidarność”.

Wzmocnieniem głosu polskich władz w tej sprawie ma być uchwała zaproponowana przez posła Janusza Kowalskiego, którą w środę przyjęła sejmowa komisja. Jednak – jak relacjonuje autor projektu – uchwale, która postuluje obniżenie spekulacyjnego unijnego „parapodatku” nakładanego na energię i ciepło, sprzeciwili się posłowie Platformy Obywatelskiej i Lewicy, uznając pomysł za kuriozalny. W czwartek nad dokumentem zagłosuje Sejm.

– Premier Mateusz Morawiecki będzie walczył o zawieszenie unijnego handlu emisjami, co spowodowałoby obniżenie cen energii o 20-30 procent. To uderzenie w najważniejszy fundament polityki europejskiej, który się nie sprawdził i doprowadził do kryzysu energetycznego, a co za tym idzie do gigantycznych podwyżek. (…) Jako Zjednoczona Prawica chcemy powstrzymać „zieloną” inflację, powstrzymać podwyżki cen energii, za które odpowiada Unia Europejska oraz Europejska Partia Ludowa z Donaldem Tuskiem. W jej skład wchodzi m.in. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Te partie nic nie robią, by obniżyć „parapodatek” – podkreśla poseł Janusz Kowalski.

W agendzie obrad Rady Europejskiej (zaplanowanych na 16 i 17 grudnia) uwzględniono m.in. temat cen energii w Europie dotkniętej rekordowymi podwyżkami. Odpowiada za nie między innymi rosnąca cena uprawnień do emisji CO2, która zbliża się do 100 euro za tonę. Komisja Europejska posiada narzędzia do uregulowania sytuacji w tym obszarze.

Założeniem ETS było tworzenie przesłanek ekonomicznych do dekarbonizacji w energetyce. System ma być w przyszłości rozszerzony na kolejne sektory gospodarki.

RIRM

drukuj