fot. PAP/Darek Delmanowicz

A. Duda: Polska równych szans i zrównoważony terytorialnie rozwój gospodarczy kraju

W Jasionce w województwie podkarpackim trwa dwudniowy Kongres 590. Celem spotkania jest wymiana myśli i doświadczeń osób mających wpływ na rozwój gospodarki i biznesu. W Kongresie biorą udział premier Beata Szydło oraz wicepremier Mateusz Morawiecki. Obecni są także przedstawiciele największych polskich i zagranicznych firm. 

Otwierając kongres prezydent Andrzej Duda podkreślał, że sprawna gospodarka przełoży się na życie Polaków. Szef państwa polskiego mówił, że wielki projekt Prawa i Sprawiedliwości, który jest realizowany, dopiero się rozpoczął.

Andrzej Duda podkreślał, że budowa dobrej gospodarki oraz dobrego klimatu dla przedsiębiorców w Polsce, jest jednym z największych zadań prezydenta i rządu.

– Tylko poprzez budowę sprawnej, niezwykle konkurencyjnej polskiej gospodarki, gdzie praca będzie miała wysoką wydajność, gdzie będzie produkcja artykułów wysoko przetworzonych, gdzie będzie innowacyjna myśl techniczna, a przede wszystkim solidność i etyka w biznesie – jesteśmy w stanie zbudować potencjał gospodarczy Polski, który przełoży się na poziom życia każdego Polaka – zaznaczył prezydent RP.  

Andrzej Duda wskazał, że chciałby, aby ci, którzy wyjechali poza granice Polski, wrócili do kraju. Innowacyjną gospodarkę starają się budować nie tylko młodzi, ale także rodzinne firmy czy zwykli rzemieślnicy oraz wielu polskich przedsiębiorców – zauważył prezydent. Dlatego podczas kongresu dyskusje w głównej mierze mają dotyczyć małych, mikro i średnich przedsiębiorców.

– W głównej mierze maja to być dyskusje o tych, którzy stanowią dzisiaj sól polskiej ziemi, jeżeli chodzi o przedsiębiorczość, o budowanie PKB czy rozwijanie potencjału gospodarczego RP. To oni właśnie stanowią dzisiaj tą absolutną bazę polskiej gospodarki – mówił szef państwa polskiego.

Prezydent przypomniał, że Polska równych szans, zrównoważony terytorialnie rozwój gospodarczy kraju – były niezwykle ważne dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Wizję, którą miał, a którą w czasach jego prezydentury, zwłaszcza drugiej części jego tragicznie przerwanej prezydenckiej kadencji nie udało się zrealizować, dlatego że nie było dla tej wizji pozytywnego odzewu ze strony ówczesnego rządu PO-PSL, ze strony ówczesnego premiera Donalda Tuska – ocenił Andrzej Duda.

Z kolei premier Beata Szydło akcentowała, że w pierwszym roku rząd zajął się  sprawami zwykłych ludzi, a teraz przechodzi do drugiego etapu.

– Ten pierwszy czas był poświęcony przede wszystkim wzmacnianiu polskich rodzin, zapewnianiu im godnego życia, stabilizacji i bezpieczeństwa. Teraz, od dzisiaj przechodzimy do tego drugiego etapu, który nazywa się „odpowiedzialny rozwój”. I to właśnie odpowiedzialny rozwój będzie priorytetem przez kolejne miesiące naszej pracy – zwróciła uwagę Prezes Rady Ministrów.

Premier Beata Szydło podkreślała, że rozmawiając o ekonomii, gospodarce czy biznesie, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że mają one służyć człowiekowi, dobrobytowi obywateli, by budować na przyszłość potencjał narodu.

O godz. 20.00 odbędzie się Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Jutro wicepremier Mateusz Morawiecki ma przedstawić „Konstytucję dla biznesu”, czyli pakiet rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm. Ma ona m.in. zmniejszyć obciążenia administracyjne, przyspieszyć procesy wydawania decyzji budowlanych i środowiskowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj