Ministerstwo Rolnictwa rozpoczyna ścisłą współpracę z administracją rolną w województwach

Przygotowanie wojewódzkich Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich ma być głównym zadaniem Regionalnych Ośrodków Doradztwa Rolniczego – zapowiada minister Krzysztof Jurgiel. O planach resortu polityk poinformował w Lublinie, podczas pierwszej konferencji z cyklu „Wzmacniamy polskie rolnictwo”.

Ministerstwo Rolnictwa rozpoczyna ścisłą współpracę z administracją rolną w województwach. Instrumentem resortu w regionie mają być przejęte od samorządów Regionalne Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Ich głównym zadaniem będzie przygotowanie wojewódzkich Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

– Ponieważ każdy region ma swoją specyfikę, swoje potrzeby, swoje problemy, dlatego trzeba je szczegółowo zidentyfikować i te programy, które rząd realizuje na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich, dostosować bardziej dedykowane szczegółowo do tych obszarów interwencji, w których są najbardziej potrzebne – podkreśla minister Krzysztof Jurgiel, który w Lublinie wziął udział w pierwszej konferencji z cyklu „Wzmacniamy polskie rolnictwo”.

Resort rozpoczyna szereg spotkań z przedstawicielami administracji rolnej w województwach – wskazuje wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

– Informacje, które przekazuje pan minister są bardzo kompleksowe, dlatego m.in. w dniu dzisiejszym spotkały się z panem ministrem instytucje, agencje, inspekcje, które zajmują się rolnictwem, aby wymienić poglądy, spostrzeżenia – podkreślał Robert Gmitruczuk.

Dialog ministerstwa z lokalną administracją ma w pierwszej kolejności dostarczyć wiedzy o problemach rolników na terenie danego województwa. Najważniejsze jest to, że chcemy się rozwijać – przekonuje prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

– Chcemy być konkurencyjni, żeby nasz konsument wybierał naszą żywność, więc musi być bezpieczna, zdrowa i dla wszystkich konsumentów – według ich zapotrzebowania – dostarczać im żywność taką, jaką oni chcą – mówił Wiktor Szmulewicz.

Jak przekonywał w Lublinie minister Krzysztof Jurgiel, nie tylko resort rolnictwa, ale także polski rząd bierze na siebie odpowiedzialność za rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich. Dlatego odpowiedzią na problemy polskiej wsi ma być Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

– Te działania będą nakierowane nie tylko na miasta, ale także na tworzenie miejsc pracy na obszarach wiejskich, na politykę społeczną na obszarach wiejskich. Ta strategia daje szanse. Ona będzie podstawą dla opracowania też paktu dla obszarów wiejskich – dodał szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich ma być wypracowany dla wszystkich województw. Obecnie takie rozwiązanie funkcjonowało tylko w jednym regionie. Podobne rozwiązania – jak przekonywał minister Krzysztof Jurgiel – przyjęto w większości krajów Unii Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl