KE przedstawiła projekt dot. wsparcia dla rolników poszkodowanych embargiem

Komisja Europejska przedstawiła projekt w sprawie wsparcia dla producentów owoców i warzyw. Zgodnie z dokumentem rolnicy zrzeszeni w organizacjach producenckich, którzy zostali poszkodowani przez rosyjskie embargo, mają otrzymać większą pomoc finansową. Będą oni również mniej obciążeni administracyjnie.

Celem Komisji Europejskiej jest zachęcenie rolników, by przystępowali do organizacji producenckich, bo poprawiają one pozycję rynkową farmerów wobec wielkich sieci handlowych. Z drugiej strony pomagają w dotarciu do nich z pomocą unijną w razie kryzysu.

Pomysł wsparcia rolników pozytywnie ocenia Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, zwracając jednocześnie uwagę na inny problem.

Chwała, że coś się robi, że się rolników zachęca, że próbuje się ich organizować ale dzisiaj, kiedy ta spółdzielność została zniszczona do zera – praktycznie nie ma śladu po dawnych spółdzielniach – mówienie, że mamy budować spółdzielnie i wspólnie gospodarować, zachęcać czy zmuszać hipermarkety, żeby brały produkty od rolników, to jest trochę utopia. Wielu rolników, nie tylko polskich, ale i zachodnich – hiszpańskich, francuskich stawiało ten problem: że hipermarkety szantażują i terroryzują rolników. Oni proponują swoje warunki na swoich zasadach, proponują swoje ceny, sposób sprzedaży. To wszystko to jest szantaż i dyktat hipermarketów – zaznacza Zbigniew Obrocki.

Wprowadzone przez Rosję w 2014 r. embargo na unijną żywność szczególnie mocno uderzyło w polskich sadowników. Na rynek naszego wschodniego sąsiada trafiało 800 tys. ton jabłek rocznie.

Teraz, po przedstawieniu przez Komisję Europejską propozycji rozporządzenia, Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej mają dwa miesiące na przyjęcie tych przepisów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl