KE zajmie się jutro sprawą TK w Polsce

Już jutro Komisja Europejska, na swoim cotygodniowym posiedzeniu, ma się zająć kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Jak oświadczył rzecznik Komisji przedyskutowane mają być ewentualne działania w ramach procedury ochrony praworządności.

Wcześniej KE informowała, że przyjęta w ubiegły piątek przez polski parlament nowa ustawa o TK nie rozwiewa kilku istotnych obaw, które wskazywała m.in. Komisja Wenecka oraz budzi nowe.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśla, że KE powinna zająć się tym, co dzieje się w Europie, wzmacniać bezpieczeństwo w Unii Europejskiej, a nie sprawą TK w Polsce.

– KE po raz kolejny miesza się w sprawy krajowe jednego z państw członkowskich. Nie zajmuje się zagrożeniem poczucia bezpieczeństwa członków UE. Niemal codziennie jesteśmy informowani o kolejnych zamachach o kolejnym zagrożeniu terrorystycznym, jesteśmy świadkami tego, jak giną ludzie na ulicach, a tymczasem KE w sposób niezrozumiały chce pochylać się nad problemem, którego nie ma – zaznacza Jadwiga Wiśniewska.

Nowa ustawa została z poprawkami Senatu przyjęta w ubiegły piątek i czeka na podpis prezydenta.

RIRM

drukuj