Nord Stream 2 nie poprawi bezpieczeństwa UE?

Budowa gazociągu Nord Stream 2 nie poprawi bezpieczeństwa surowcowego Unii Europejskiej – taką ocenę ma zawierać raport o stanie unii energetycznej, który ma dziś przyjąć Komisja Europejska.

W dokumencie wskazano, że Komisja będzie bardzo dokładnie oceniać zgodność projektu z europejskimi regulacjami.

Z wcześniejszych przecieków wynikało, że kwestia Nord Stream 2 poruszona zostanie w jednym, niezbyt mocnym akapicie 14-stronicowego dokumentu. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk obawia się jednak, czy ocena zawarta w raporcie będzie miała przełożenie na konkretne decyzje.

– Znamy tę słynną wypowiedź pani Angeli Merkel, która na frakcji chadeckiej w Parlamencie Europejskim, pytana przez polski posłów o tę sprawę, odburknęła, że to projekt komercyjny i nic Parlamentowi do tego. Po tej wypowiedzi w niedługim czasie w Moskwie gościł jej zastępca, przedstawiciel niemieckiej socjaldemokracji, wicekanclerz, który udzielił temu projektowi w Moskwie poparcia w imieniu rządu Niemiec. Niestety w instytucjach europejskich jest tak, że to, czego chcą Niemcy, koniec końców, wcześniej czy później się materializuje – powiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Nord Stream 2 ma pomóc Rosji w zaprzestaniu tranzytu gazu do Unii Europejskiej przez Ukrainę, co koncern chce uczynić do 2020 roku.

Budowie gazociągu sprzeciwiła się już Ukraina. Przeciwko wystąpiły też inne kraje, w tym Polska, Słowacja, Litwa i Łotwa.

RIRM

drukuj