fot. flickr.com

IPN rozpocznie prace na terenach Auschwitz II-Birkenau

Instytut Pamięci Narodowej jesienią rozpocznie prace poszukiwawcze na terenach na zachód od obozu Auschwitz II-Birkenau. Naukowcy zbadają obszar tzw. starorzecza Wisły i pobliskich stawów – napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Według badaczy, w tym miejscu mogą się znajdować prochy spalonych w krematoriach obozu KL Birkenau. Obszar ten był badany w latach 60-tych, nie określono jednak jego granic. O szczegółach mówi prokurator Łukasz Gramza z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie.

– Wstępnie planujemy, że badania powierzchniowe terenu na zachód od byłego obozu KL Birkenau mogłyby rozpocząć się jesienią tego roku, względnie wiosną przyszłego roku. Wszystko to zależy od stopnia przygotowania programu badawczego i uzyskania stosownego dofinansowania. Naszym celem jest zbadanie terenów leżących pomiędzy byłym obozem KL Birkenau a rzeką Wisłą i ustalenie, czy w tym miejscu znajdują się szczątki z pieców krematoryjnych – wyjaśnia prokurator Łukasz Gramza.

Czynności wokół obozu zostaną przeprowadzone przez IPN. Jak napisała „Rzeczpospolita”, chodzi o śledztwo dotyczące zbrodni nazistowskich popełnionych w Oświęcimiu od 1940 do 1945 r. Prokuratorzy opracowali też listę ok. 8 tys. nazwisk funkcjonariuszy SS, którzy stanowili załogę obozów Auschwitz I-III. Trwa jeszcze ostatnia weryfikacja.

RIRM

drukuj