fot. PAP/Rafał Guz

IPN i ABW odzyskały ponad 100 tajnych dokumentów SB przetrzymywanych przez byłego funkcjonariusza wywiadu PRL

Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej i agenci Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego odzyskali ponad 100 tajnych dokumentów Służby Bezpieczeństwa przetrzymywanych przez byłego funkcjonariusza wywiadu PRL.

Materiały pochodzą z lat 1970-1990. Wśród nich są m.in. dokumenty dotyczące agentury PRL za granicą i działań SB podczas stanu wojennego. W ramach akcji śledczy zabezpieczyli też 15 nośników elektronicznych. Biegli sprawdzą, czy nie zawierają one kopii ściśle tajnych materiałów.

Były funkcjonariusz wywiadu PRL, który je ukrywał, zajmował wysokie stanowisko w Urzędzie Ochrony Państwa po 1990 r. Grozi mu 8 lat więzienia.

Zastępca Prokuratora Generalnego Andrzej Pozorski wskazuje, że działania były prowadzone m.in. w domu byłego funkcjonariusza wywiadu PRL.

– Można domniemać, że te dokumenty zostały przez niego bezprawnie wyniesione z archiwum albo Urzędu Ochrony Państwa, gdzie zostały przekazane, albo wtedy, kiedy były jeszcze w zasobie archiwalnym SB. Rzeczywiście, zabezpieczono obszerną dokumentację. Niestety, na tę chwilę nie jesteśmy w stanie powiedzieć – w zasadzie nawet nie możemy powiedzieć – jakiego rodzaju są to dokumenty, bo bardzo znaczna część tych dokumentów była objęta klauzulami „tajne”, „ściśle tajne” i „tajne specjalnego znaczenia”. Ta sprawa naprawdę jest bardzo gorąca. Na tę chwilę nie chcemy podawać żadnych bliższych informacji – zaznacza Andrzej Pozorski.

Na przełomie lat 80. i 90. funkcjonariusze SB m.in. prywatyzowali akta dotyczące działaczy opozycji, by ewentualnie móc szantażować ich w przyszłości.

Przykładem są dokumenty zabezpieczone w domu Czesława Kiszczaka w 2016 r, które zawierały m.in. informacje o współpracy Lecha Wałęsy z SB.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl