fot. facebook.com/archiwumipn

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego IPN uczci jego bohaterów

Instytut Pamięci Narodowej upamiętni bohaterskich uczestników Powstania Warszawskiego oraz wymordowaną i wypędzoną ze Stolicy przez Niemców ludność cywilną – poinformował dziś dr Paweł Błażewicz z IPN.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki, odda hołd Powstańcom 1 sierpnia o godz. 17.00 przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz o godz. 18.30 przy kurhanie – w którym znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim – na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Następnie weźmie udział w modlitwie międzyreligijnej przy pomniku „Polegli-Niepokonani”. „W całym kraju Oddziały IPN podejmą inicjatywy upamiętniające Powstanie oddaniem hołdu w miejscach pamięci oraz różnymi inicjatywami edukacyjnymi: gra miejska, koncerty czy wykłady” – czytamy w informacji.

Archiwum IPN w Warszawie zorganizuje grę miejską Action Track „Miłość i walka w powstańczej Warszawie”. Scenariusz przygotowano na kanwie losów Ewy i Jerzego Stolarskich oraz powstańczej historii Śródmieścia Południowego.

Opowieść dotyczy młodych żołnierzy Armii Krajowej, którzy postanowili walczyć za ojczyznę, a jednocześnie nie zapomnieli o łączącej ich miłości. Gra prowadzi ulicami Warszawy, na które można będzie spojrzeć z innej perspektywy, sprawdzając swoją wiedzę dotyczącą Powstania Warszawskiego – podał IPN.

W trakcie spaceru będzie można zapoznać się, między innymi, z ciekawymi dokumentami z archiwum rodzinnego Ewy i Jerzego. Gra rozpocznie się przy ul. Nowogrodzkiej 6a. Warunkiem udziału w zabawie jest instalacja darmowej aplikacji Action Track (dostępna w Google Play i AppStore) na telefonie oraz zeskanowanie QR-code. Szczegóły dostępne będą 1 sierpnia na profilu Fb Archiwum IPN. Gra będzie dostępna od 1 sierpnia do 2 października 2021 roku.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl