W Rzeszowie rozpoczęły się „Ferie z IPN”

Projekcje filmów dokumentalnych, warsztaty, prelekcje oraz turnieje gier o tematyce historycznej – to propozycje rozpoczynających się w poniedziałek „Ferii z IPN”, które przygotował oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Przygotowaliśmy zajęcia zarówno dla dzieci wypoczywających w naszym regionie na zimowiskach jak i dla uczniów, którzy ferie spędzają w Rzeszowie – powiedział Zenon Fajger z rzeszowskiego IPN.

Pozostający w czasie ferii w domu będą mogli wybrać się na „Filmowe spotkania ze świadkiem historii (1939–1945)”; przygotowano dla nich kilka filmów dokumentalnych.

Są wśród nich m.in. filmy Marka Widerskiego „Elżbieta Zawacka – miałam szczęśliwe życie” o jedynej kobiecie służącej w szeregach cichociemnych, czy też tego samego reżysera „Kobiety i wojna” – film opowiadający o losach czternastu młodych dziewczyn wchodzących w życie w latach drugiej wojny światowej.

W trakcie spotkań filmowych młodzież będzie mogła obejrzeć także dokumentalną opowieść „Losy ludności cywilnej podczas Powstania Warszawskiego – wspomnienia świadków”. Zaplanowano też film Arkadiusza Gołębiowskiego „Generał Gryf. Robiłem dobrą robotę” przypominający postać m.in. żołnierza batalionu Armii Krajowej „Parasol” gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego.

Z myślą o interesujących się historią IPN przygotował również zajęcia „Milenium Chrztu Polski, czyli rozterki naszych przodków – milenium czy tysiąclecie”. „W ich trakcie chcemy przypomnieć jak wyglądały przygotowania i przebieg tych obchodów w 1966 roku” – zauważył Fajger.

W ramach tegorocznych zimowych „Ferii z IPN” odbędą się także mini turnieje historycznych gier edukacyjnych adresowane do uczniów w każdym wieku oraz warsztaty „Dzieciństwo w PRL”.

Oprócz Rzeszowa „Ferie z IPN” odbędą się też w kilku miejscowościach Podkarpacia, gdzie wypoczywają uczniowie.

Zainteresowanie jest większe niż przed rokiem. Mamy już sporo zaproszeń na spotkania z wypoczywającą na Podkarpaciu młodzieżą, np. w ośrodku „Caritas” w Myczkowcach w Bieszczadach zajęcia przeprowadzimy dla ponad 150 osób – dodał Fajger.

W Rzeszowie „Ferie z IPN” organizowane są po raz dziewiąty.

PAP/RIRM

drukuj