W Rzeszowie rozpoczynają się obchody 39. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich
W Rzeszowie rozpoczynają się dziś dwudniowe obchody 39. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. W sobotę odbywać będą się one na Uniwersytecie Rzeszowskim
O 13.00 w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego nastąpi otwarcie spotkania, podczas którego przewidziano referaty i dyskusję. Na niedzielę zaplanowano m.in. złożenie wieńców przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Wcześniej w kościele farnym sprawowana będzie Msza św.
Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie były pierwszymi, w których uwzględniono postulaty mieszkańców wsi. Poseł Robert Telus, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, przypomina, że dzięki nim doszło do zarejestrowania „Solidarności” Rolników Indywidualnych.
– Wtedy tak naprawdę to był początek tego zarejestrowanego, formalnego związku „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Wcześniej rolnicy jednoczyli się i tworzyli grupy, ale nie było związku zarejestrowanego. Te porozumienia na to pozwoliły. Dla nas, członków – jestem członkiem „Solidarności” Rolników Indywidualnych, a także przewodniczącym „Solidarności” Rolników Indywidualnych w województwie łódzkim – te porozumienia były niezwykle ważne, bo były początkiem powstania „Solidarności” Rolników Indywidualnych – podkreśla parlamentarzysta.
Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie, zawarte w lutym 1981 roku, były sygnowane przez przedstawicieli rządu PRL, protestujących członków organizacji rolniczych oraz wspierających ich przedstawicieli „Solidarności”.
Strajki, które do nich doprowadziły, trwały na Podkarpaciu od końca grudnia 1980 roku. Rolnicy domagali się między innymi gwarancji nienaruszalności własności chłopskiej.
RIRM