Polska pod wpływem niżu

Jak informuje IMGW, krańce wschodnie oraz północno-zachodnie kontynentu są pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują niże z ośrodkami nad Sardynią, Węgrami, Polską oraz Finlandią wraz z układami frontów atmosferycznych.

Polska jest pod wpływem niżu, który znad północnych Włoch, wraz z układem frontów, będzie się przesuwał nad północny wschód naszego kraju. Nad południowy wschód Polski przejściowo napływa ciepłe powietrze polarno-morskie, pozostała część pozostaje w chłodnej, polarno-morskiej masie powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 992 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek w kraju zachmurzenie przeważnie duże, wieczorem na północnym zachodzie większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu, na północy Polski lokalnie deszczu ze śniegiem. Na południowym wschodzie prognozowana suma opadów deszczu do 13 mm. Wysoko w górach opady deszczu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Rano lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 3 st.C, 5 st.C na północy oraz w rejonach podgórskich do 6 st.C w centrum i do 9 st.C, 11 st.C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, porywisty, w zachodniej połowie Polski z kierunków północnych, na pozostałym obszarze z kierunków wschodnich i południowych.

W nocy zachmurzenie duże. Okresami opady: na zachodzie i północy Polski deszczu ze śniegiem i śniegu; na pogórzu i w górach deszczu ze śniegiem i śniegu; na pozostałym obszarze kraju deszczu. Na północnym zachodzie stopniowy zanik opadów i postępujące większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura minimalna od 0 st.C do 4 st.C, w kotlinach górskich od -1 st.C do 1 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, z kierunków północnych.

We wtorek w południowej połowie kraju zachmurzenie duże z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, na pogórzu opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w górach śniegu. W północnej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże oraz miejscami słabe, opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. W ciągu dnia postępujące od północnego zachodu kraju rozpogodzenia i zanik opadów. Temperatura maksymalna od 2 st.C do 5 st.C, w rejonach podgórskich około 0 st.C. Wiatr słaby, na północy kraju okresami umiarkowany, północny i północno-wschodni.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie duże, okresami, głównie przed południem, opady deszczu. Temperatura maksymalna 7 st.C. Wiatr słaby, początkowo o kierunkach wschodnich, po południu o kierunkach północnych. W nocy zachmurzenie duże, okresami opady deszczu. Temperatura minimalna 2 st.C. Wiatr słaby, północno-zachodni.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, wieczorem rozpogodzenia. Okresami słabe opady deszczu, przechodzące w deszcz ze śniegiem, wieczorem zanikające. Temperatura maksymalna 3 st.C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny.

PAP/RIRM

drukuj