fot. flickr.com

Deszczowa północ i bezchmurne południe Polski

Jak informuje IMGW, Europa południowa i wschodnia będą znajdować się pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtować będzie rozległy niż z ośrodkiem w rejonie Morza Norweskiego.

Polska będzie w zasięgu tego niżu. Z zachodu ku centrum kraju przemieszczać się będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego, za którym z zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze polarno-morskie. Na wschodzie kraju zalegać będzie nadal chłodna masa powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1014 hPa i będzie spadać.

We wtorek w kraju w dzień na zachodzie, północy i w centrum zachmurzenie całkowite, początkowo miejscami przejaśnienia. Na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie miejscami opady śniegu. Na obszarze od Dolnego Śląska przez Ziemię Lubuską, Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze okresami opady śniegu, od zachodu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, w Sudetach i na Kaszubach możliwy przejściowo marznący deszcz powodujący gołoledź. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Rano lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temp. maks. od 1 st. na północnym wschodzie do 5 st. na południowym zachodzie. Wiatr południowy i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na północy oraz na południu kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich, wiatr porywisty.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Od Dolnego Śląska przez Ziemię Lubuską, Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadu na Śląsku Dolnym i Opolskim do 12 mm. Na pozostałym obszarze kraju opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, miejscami przejściowo marznący deszcz powodujący gołoledź. Temp. min. od -3 st. na południowym wschodzie i dolinach karpackich do 3 st. na zachodzie. W centrum około 1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na wschodnim wybrzeżu i miejscami w rejonach podgórskich umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h. Wiatr południowy i południowo-zachodni, na Pomorzu skręcający na zachodni.

PAP/RIRM

drukuj