fot. PAP/Tomasz Gzell

IPN przyznał dziś nagrody „Świadek Historii”

W Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie po raz ósmy wręczono nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”. Przyznano sześć wyróżnień, w tym jedno pośmiertnie.

„Świadek Historii” to honorowe wyróżnienie przyznawane przez IPN. Otrzymują je osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierające Instytut w realizacji jego edukacyjno-naukowej działalności.

Prezes IPN, dr Karol Nawrocki, podczas gali wręczenia nagród „Świadek Historii” podkreślał, że wyróżnieniem tym honorowani są ludzie ogromnego doświadczenia i wiedzy, a także niosący w sobie wielki autorytet moralny. Zaznaczył, że to również ludzie z ogromnym brzemieniem odpowiedzialności.

– Odpowiedzialności za to, że opowiadają o świecie pełnym cierpienia, pełnym śmierci, często także radości, ale o świecie, którego już z nami nie ma. To świadkowie niosą brzemię odpowiedzialności za opowieść o świecie, który już przeminął, którego nie ma, który należy opisać, zachować i który należy pielęgnować. O tym jest właśnie nagroda „Świadek Historii”. To nagroda odwołująca się do współodczuwania, współprzeżywania historii, być może nagroda świadcząca o przyjaźni między narodami. Nasi dzisiejsi laureaci pochodzą i prowadzą życie w różnych regionach świata – mówił dr Karol Nawrocki.

W tym roku wręczonych zostało sześć nagród „Świadek Historii”, w tym jedna pośmiertnie. Otrzymał ją Antoni Rojowski – pierwszy prezes rumuńskiej Polonii po rumuńskiej rewolucji. Wśród laureatów jest też Simon Elmer – emerytowany oficer brytyjskiej policji, promujący wojenną historię Polski.

Nagroda trafiła także m.in. do Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl