fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk o eksterminacji polskich elit przez Niemców i Rosjan w czasie II wojny światowej: Moskwa i Berlin próbowały dokonać czegoś, co można nazwać dekapitacją, czyli takim pozbawieniem narodu polskiego jego głowy

Skala brutalności obu okupantów niemieckiego i sowieckiego wobec polskich elit była niespotykana w czasie całej II wojny światowej. Właściwie zarówno Moskwa jak i Berlin próbowały dokonać czegoś, co można nazwać dekapitacją, czyli takim pozbawieniem narodu polskiego jego głowy, a więc elit politycznych, społecznych, gospodarczych, kulturowych, duchowych. Zwłaszcza w okresie 1939-1941, kiedy mamy do czynienia z istnieniem formalnego sojuszu niemiecko-sowieckiego – wskazał profesor Grzegorz Kucharczyk w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Profesor Grzegorz Kucharczyk zwrócił uwagę, że zarówno Niemcy jak i Rosja w czasach II wojny światowej były bardzo aktywne w sferze eksterminacji polskich elit.

– Tutaj skala brutalności obu okupantów niemieckiego i sowieckiego wobec polskich elit była niespotykana w czasie całej II wojny światowej. Właściwie zarówno Moskwa jak i Berlin próbowały dokonać czegoś, co można nazwać dekapitacją, czyli takim pozbawieniem narodu polskiego jego głowy, a więc elit politycznych, społecznych, gospodarczych, kulturowych, duchowych. Zwłaszcza w okresie 1939-1941, kiedy mamy do czynienia z istnieniem formalnego sojuszu niemiecko-sowieckiego (…), to w tym okresie zarówno Niemcy jak i Związek Sowiecki równolegle prowadzą akcje, które mają na celu fizyczną eksterminację polskich elit – mówił gość „Rozmów niedokończonych”.

Mało znanym faktem jest prowadzenie przez Niemców w latach 1939-40 Intelligenzaktion, czyli akcji „inteligencja”, której celem była eliminacja polskich elit.

– Ona zaczyna się już we wrześniu 1939 roku, kiedy w ramach akcji Tannenberg w Wielkopolsce likwidowani są księża, ziemianie, nauczyciele, powstańcy wielkopolscy. Potem mamy tzw. Zbrodnię Pomorską od września 39. do stycznia 1940 roku w województwie pomorskim, zginęło od 20 do 40 tysięcy reprezentantów polskiej elity zamordowanych przez Niemców. Mamy Sonderaktion Krakau, czyli akcję aresztowania i wywiezienia do niemieckich obozów zagłady profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w listopadzie 1939 roku. Wreszcie akcja AB, która rozpoczyna się w maju 1940 roku w Generalnej Guberni, to jest część tej szeroko pojętej akcji przeciw polskiej inteligencji. To są między innymi w ramach tej akcji AB egzekucje w Palmirach, gdzie ginie kwiat polskiej inteligencji, polskich elit politycznych – powiedział profesor Kucharczyk.

Mamy tutaj do czynienia z równoległą akcją eksterminacyjną o charakterze ludobójczym skierowaną przeciwko polskim elitom

– Skąd właściwie taki ładunek nienawiści sowietów i Niemców właśnie przeciwko tej grupie? Oni doskonale wiedzieli, że właśnie polskie elity: duchowieństwo katolickie, politycy, harcerze, adwokaci, nauczyciele, że oni są depozytariuszami tej myśli o niepodległości Polski nie tylko niepodległości w sensie politycznym, ale także w sensie kulturowym i duchowym – podsumował gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj