Rocznica likwidacji obozu w Zwierzyńcu

19. sierpnia przeżywamy 69. rocznicę likwidacji obozu przesiedleńczego w Zwierzyńcu w województwie lubelskim.

 

Uroczystości religijno – patriotyczne rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych o godz. 11.30 przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny, gdzie do 1944 r. mieścił się jeden z najważniejszych elementów hitlerowskiego planu przesiedlenia ludności na tych terenach. Uroczystości zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie „Dzieci Zamojszczyzny” w Biłgoraju oraz przy wsparciu Burmistrza Zwierzyńca.

Po okolicznościowych przemówieniach uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikiem, a o godz. 13.00 uroczystej Mszy Świętej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przewodniczył ks. bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Budowa obozu toczyła się w latach 1940-1941. Początkowo był on przeznaczony dla pracowników niemieckiej firmy budowlanej, ale wkrótce potem stał się filią obozu jenieckiego w Rawie Ruskiej, aby od czerwca 1943 r. pełnić funkcję obozu przesiedleńczego dla ludności wysiedlanej z Zamojszczyzny. Przeszło przez niego ok. 24 tys. ludzi, w tym ok. 7 tys. dzieci głównie z powiatów biłgorajskiego i zamojskiego, z których ponad 200 zmarło w wyniku nieludzkich warunków życia, bicia i tortur. Ostatni transport ludności do Puław miał miejsce 13 sierpnia 1943 r. Po wyzwoleniu obozu spalone baraki zostały rozebrane, a w latach 1978-1980 wzniesiono na tym miejscu kościół, gdzie odbywają się rocznicowe uroczystości.

Źródło: Serwis internetowy gminy Zwierzyniec/ Autor: RIRM
drukuj