fot. PAP/Roman Jocher

[TYLKO U NAS] P. Szubarczyk: Zwłaszcza dziś nie zapominajmy o ofiarach niemieckich obozów zagłady

Wiem, że miliony ludzi w świecie żyją dziś inauguracją mistrzostw świata w piłce nożnej, ale my mamy obowiązki wobec naszych rodaków, którzy umierali w Auschwitz i innych niemieckich obozach koncentracyjnych – przypomniał w rozmowie z Redakcją Portalu Radia Maryja Piotr Szubarczyk z Biura Edukacji Oddziału IPN w Gdańsku. Historyk odniósł się od obchodzonego dziś Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Od 27 stycznia trwa dziwna wojna z polską pamięcią historyczną. To jest wojna ze sprawiedliwością i z prawdą – podkreślał Piotr Szubarczyk.

Próbuje się z nas zrobić nazistów i właścicieli obozów koncentracyjnych i obozów śmierci w czasie wojny. Obchodzimy dziś rocznicę pamiętnego wydarzenia, niezwykle dramatycznego. Tego dnia Niemcy wywieźli transportem kolejowym z więzienia w Tarnowie do KL Auschwitz pierwszy transport Polaków. Taki był plan KL Auschwitz, ażeby był to obóz dla Polaków. Następnie z tego samego więzienia wywieziono kolejne tysiące ludzi. Z samego tylko Tarnowa 7 tys. – wskazał historyk z gdańskiego IPN.

Zapominamy, że w KL Auschwitz umierały osoby różnych narodowości – dodał.

Pamiętajmy o tym, że w KL Auschwitz w okresie jego istnienia zostało doprowadzonych do śmierci albo wprost zamęczonych ponad 70 tys. osób narodowości polskiej, a spośród osób narodowości żydowskiej w większości byli to obywatele RP – zwrócił uwagę nasz rozmówca.

Dopiero od 3 lat dzień pamięci ofiar obozów zagłady ma zgodną z prawdą historyczną nazwę – zaznaczył Piotr Szubarczyk.

Sejm RP ustanowił w czerwcu 2006 r. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Od początku ta nazwa budziła wątpliwości. Napisałem w 2013 r., że tak nie można. Dobrze, że jest to święto, ale nie tak należy je nazwać. Bogu niech będą dzięki, że 3 lata temu Sejm zmienił nazwę. Obecnie 14 czerwca każdego roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – zgodnie z prawdą – powiedział historyk.

Wiem – mówił – że miliony ludzi w świecie żyją dziś inauguracją mistrzostw świata w piłce nożnej, ale my mamy obowiązki wobec naszych rodaków, którzy umierali w Auschwitz i innych niemieckich obozach koncentracyjnych. Nie  możemy dziś myśleć tylko o mistrzostwach świata – zaapelował.

Miałem nadzieję, że polskie media potraktują rzecz jak należy. Byłem bardzo przygnębiony, że w różnych gazetach, o różnych orientacjach politycznych nie było w tym temacie żadnej informacji. Zajrzałem na stronę internetową IPN i tam także było głuche milczenie – powiedział Piotr Szubarczyk.

 

RIRM

drukuj