fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: Jako naród ponieśliśmy duże straty podczas wojny i nie otrzymaliśmy żadnej istotnej rekompensaty

Coraz głośniej mówi się o ustawie 447, którą zajmują się Stany Zjednoczone. Polska według tego zapisu miałaby zrekompensować Izraelowi utratę mienia, jednak to my ponieśliśmy większe straty, a nie jesteśmy brani pod uwagę w otrzymywaniu znaczącego odszkodowania – mówił w poniedziałkowych ,,Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.

Władze Polski odwołały wizytę izraelskich urzędników w naszym kraju, podejrzewając, że rozmowy będą koncentrować się na kwestiach restytucji mienia.

– Miała to być techniczna wizyta, więc zawsze można to przełożyć. Stosuje się to wszędzie. Ja także odwoływałem czasem wizyty ministerialne – wskazał były minister spaw zagranicznych.

W Polsce pod koniec lat 90. zawetowano ustawę o restytucji.

– Projekt ustawy o restytucji był opracowany przez Sejm pod koniec lat 90. i został zawetowany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Zgodnie z tą ustawą restytucja miała objąć wszystkich uprawnionych do tego, aby częściowo zrekompensować utratę mienia. Chodziło o kilka do kilkunastu procent, ponieważ po tylu latach od zakończenia II wojny światowej nie da się zrekompensować wszystkiego w 100 procentach (…). Od 2000 roku jest możliwość dochodzenia swoich praw do restytucji na zasadach indywidualnych drogą sądową – mówił Witold Waszczykowski.

Stany Zjednoczone wywołały sporo kontrowersji po decyzji o stworzeniu raportu dotyczącego restytucji mienia w Europie po II wojnie światowej.

– W Stanach Zjednoczonych Kongres zdecydował, a prezydent Donald Trump zatwierdził, aby minister spraw zagranicznych USA opracował raport, jak wygląda stan restytucji mienia w Europie po II wojnie światowej. W tych dokumentach amerykanie oczekują też, aby tzw. mienie bezspadkowe było przynajmniej w części przekazywane dla organizacji zajmujących się pamięcią o Holokauście, a nawet przekazywane osobom, które nie otrzymały żadnej rekompensaty za wojnę, a żyją w trudnych warunkach – podkreślił były szef MSZ.

– Znacznie większe straty ponieśliśmy my, jako naród, i nie otrzymaliśmy za to żadnej istotnej rekompensaty. Jeśli takie były, to tylko symboliczne. Poprzedni rząd nawet rezygnował z rekompensat, jakie nam się należały – dodał gość ,,Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Witoldem Waszczykowskim w poniedziałkowych ,,Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj